Gmina

Aktualności

Nasza Gmina na 34 miejscu w Polsce

Rozmiar czcionki:

Podsumowanie zmian w latach 2010-2014

Firma Curulis Sp. z o.o. zajmująca się doradztwem samorządowym sporządziła analizę zachodzących w gminach zmian na przestrzeni ostatnich czterech lat. W tym celu przeanalizowano 2479 jednostek samorządowych. Każda z nich została porównana w wymiarze finansowym, gospodarczym, infrastrukturalnym i społecznym. Następnie sporządzony został ranking ogólny opierający się na wynikach poszczególnych obszarów.  

 

Gmina Nowe Miasto Lubawskie zajęła 34 miejsce w rankingu ogólnym. W okresie 2010 do 2014 nastąpiło zwiększenie udziału w dochodach w zakresie wpływów podatkowych i opłat. Szansę na zwiększenie dochodów stworzyły fundusze europejskie. Gmina dzięki pozyskanym środkom zewnętrznym zwiększyła swoje dochody o 10%. Oszczędności przyniosło ponadto obniżenie kosztów obsługi administracyjnej. Średni udział deficytu budżetowego do przychodów zwrotnych kształtował się na poziomie 90%. Oznacza to, że Gmina wykazywała nadwyżkę budżetową, lub pokryła dług środkami zwrotnymi.

W aspekcie rozwoju gospodarczego, który należy rozumieć jako rozwój lokalny prowadzący do aktywizacji działalności gospodarczej przy ograniczeniu bezrobocia, wykazano tendencję wzrostową w zakresie ilości tworzonych podmiotów w sektorze rolnictwa (do 50%). Ponadto wiele osób podjęło pracę poza rolnictwem (dynamika zmiany 30%), choć również pewnemu zwiększeniu uległ udział liczby osób bezrobotnych w wieku produkcyjnym. Bardzo niewielu z nich zdecydowało się na otwarcie działalności gospodarczej w usługach lub w branży przemysłowej (od 0 do 5%).

W zakresie infrastruktury w latach 2010-2012 długość zbudowanej sieci wodociągowej i kanalizacyjnej zwiększyła się o ok 10 km na 100 km2.

Obszar społeczny przewidywał m.in. dynamikę zmiany liczby ludności na terenie gminy. Gmina wykazała w latach 2010-2012 tendencję spadkową. Zachętami do zwiększenia przyrostu naturalnego bądź zmiany miejsca zamieszkania są m.in. warunki płacowe, mieszkaniowe, koszty życia czy dostępność do szkół. Na terenie gminy zwiększono dostęp do przedszkoli o 2 do 5 miejsc w odniesieniu do 1000 mieszkańców. Ponadto zwiększyła się liczba zawiązywanych organizacji na terenie gminy mających na celu działalność sportową i artystyczną. Na 1000 mieszkańców przypadają 1-2 instytucje. Niestety zwiększeniu uległa liczba rodzin korzystających z opieki społecznej o 10-30%, aczkolwiek świadczenia społeczne poprawiające kondycję finansową rodzin uległy zwiększeniu o 30-50%.

 

Pełna treść raportu dostępna po kliknięciu w poniższy link

http://www.curulis.pl/img/download/20140909_raport_v18.pdf

 

Zestawienie pierwszych 35 pozycji rankingowych

 

Pełne zestawienie dostępne po kliknięciu w poniższy link

http://www.curulis.pl/img/download/20140807_ranking_v14.pdf

 

 

 

Share