Ferie w Bibliotece

Współczesna biblioteka nie jest już instytucją, gdzie jedynie wypożycza się książki. Wiejskie biblioteki pełnią często funkcję domów kultury. Dlatego też z myślą o młodych mieszkańcach Gminy Nowe Miasto Lubawskie w Bibliotekach Publicznych przeprowadzono wiele ciekawych zajęć.

Zorganizowane ferie zimowe w bibliotece w Jamielniku trwały przez pięć dni, tj.: od 03.02 do 08. 02.2015 r. W tym roku propozycję współpracy wysunęła Anna Dymowska – radna gminy i jednocześnie sołtys wsi Jamielnik. Pani Dymowska na realizację zajęć feryjnych pozyskała wsparcie finansowe z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mszanowie.

Wraz z bibliotekarką, Elżbietą Olsztą zorganizowały wiele ciekawych zajęć. Co ciekawego było? Na pewno nie było czasu na nudy! Były zabawy chustą KLANZA, zajęcia kulinarne (pieczenie gofrów, robienie sałatki i deseru, sandwiczy, kanapek), prace techniczne (maski karnawałowe, upominki walentynkowe, ozdoby świąteczne), zabawy na śniegu. W natłoku zajęć uczestnicy znaleźli też czas i zapalili znicz na grobie zamordowanych podczas II wojny światowej, który znajduje się na tzw. Kordonie. Dużym zainteresowaniem cieszył się teatrzyk „Kozucha Kłamczucha” w wykonaniu artystów ze Studia Małych Form Teatralnych „ART.-RE” z Krakowa. Na zakończenie ferii w bibliotece zorganizowano „Noc z Bajkami”, która jak wieść gminna niesie najdłużej pozostanie w pamięci uczestników tej niecodziennej formy zajęć! Atrakcją nocnej imprezy było oczywiście ognisko i pieczone na nim smaczne kiełbaski.

W bibliotece w Gwiździnach zajęcia feryjne zorganizowano w drugim tygodniu ferii. Pani bibliotekarka, Jolanta Górtatowska wraz z dziećmi w różnym wieku lepiła z masy solnej, malowała jajka wielkanocne, wykonywała i piekła pizze. Były też zabawy z chustą KLANZA. Wielkim zainteresowaniem cieszył się też teatrzyk „Kozucha Kłamczucha” w wykonaniu artystów z Krakowa. O tym, że ferie w bibliotece były udane świadczy fakt, że codziennie w zajęciach uczestniczyło ponad 30 osób.

Zajęcia feryjne w bibliotece w Skarlinie rozpoczęły się we wtorek 27 stycznia. W tym dniu odbyły się zajęcia plastyczno – literackie „Baśnie braci Grimm”. Były zagadki, rebusy, głośne czytanie baśni oraz plastyczna interpretacja czytanych utworów. W czwartek 29 stycznia o godz. 9.00 w sali teatralnej grupa ART- RE z Krakowa przedstawiła adaptację znanej bajki braci Grimm. Dzieci i ich rodzice  mieli możliwość poznania perypetii Śnieżki, prześladowanej przez złą królową. Publiczność na początku trochę onieśmielona, potem ożywiona  brała udział w spektaklu, udzielając pomocy głównym bohaterom. Artyści z Krakowa znaną wszystkim bajkę osnuli morałami, które bardzo przypadły wszystkim do serca. Humor i dobra zabawa wtórowała podczas całego spektaklu.

W bibliotece w Radomnie też przygotowano kilka atrakcji dla najmłodszych. 26 stycznia odbyły się zajęcia plastyczne, na których wykonywano kartki walentynkowe. Natomiast 29 stycznia, bibliotekarka, Ewa Skubaja zaprosiła na zajęcia kulinarne. Pieczono gofry i frytki. Dzieci miały ogromną frajdę z tego, że same przygotowywały dania. Nikt tego dnia nie wyszedł z biblioteki głodny. Uczestnicy zajęć postanowili poczęstować też aktorów z Krakowa, którzy w tym dniu zawitali do Radomna z przedstawieniem „Królewna Śnieżka”. Licznie zgromadzona publiczność chętnie brała udział w przedstawieniu. Następnie wszyscy udali się na pieczenie kiełbasek i ognisko, przygotowane przez Panią sołtys Martę Kotewicz i Radę Sołecką Radomna.

Drugiego dnia ferii zimowych (27.01.) Biblioteka Publiczna w Bratianie wraz z nauczycielami Zespołu Szkół im. Rodu Działyńskich zaprosiła uczniów na ciekawe warsztaty plastyczne. Zainteresowanie warsztatami było duże. Uczestnicy w miłej i przyjaznej atmosferze przygotowywali ozdoby i stroiki wielkanocne. Ozdoby zostały przekazane na kiermasz rozmaitości, który odbył się podczas Balu Walentynkowego zorganizowanego przez Radę Rodziców oraz na kiermasz szkolny. Następnego dnia Pani bibliotekarka, Ewa Skubaja, zaprosiła dzieci na warsztaty cyrkowe, które prowadziła Pani Joanna Bejer. Zaś 6 lutego najmłodsi mieszkańcy Bratiana i okolic mieli okazję obejrzeć przedstawienie „Kozucha Kłamczucha” wystawione przez Studio Teatralne "Art-Re" z Krakowa. Dzieci z ciekawością oglądały przygody białej kozy i włączały się do udziału w spektaklu.

W Bibliotece w Tylicach w czwartek 29.01. wystąpiła ta sama grupa teatralna, tym razem w spektaklu „Legenda o smoku wawelskim”.

Panie bibliotekarki dziękują wszystkim za pomoc w organizacji zajęć feryjnych.

(Źródło: Ewa Skubaja)

Więcej zdjęć w galerii.