Renowacja ołtarza bocznego w Radomnie

W związku z ogłoszeniem naboru wniosków o udzielnie dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie bądź roboty budowlane przy zabytkach, dnia 04.05.2015r. w siedzibie gminy Wójt Gminy Nowe Miasto Lubawskie przypieczętował umowę na przekazanie dotacji dla Parafii Rzymsko – Katolickiej p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Radomnie.

W imieniu Parafii umowę podpisał proboszcz parafii ks. kan. Zygmunt Leyk.

Ze względu na zły stan techniczny oraz wyjątkową wartość historyczną i artystyczną przeprowadzona zostanie renowacja ołtarza bocznego kościoła Św. Józefa.

Obecny stan obiektu wymaga podjęcia niezwłocznych i natychmiastowych prac konserwatorsko – restauratorskich. Na całej powierzchni ołtarza występują liczne otwory po owadach, widocznych jest wiele ubytków i zniszczeń, zarówno podłoża (drewna), snycerki jak i warstwy malarskiej oraz złoceń.

Głównym celem prac będzie więc przywrócenie kultowego znaczenia obiektu oraz jego wartości estetycznych i kolorystycznych. Prowadziły będą one do wykonania całkowitej konserwacji i restauracji obiektu, w tym wzmocnienia strukturalnego drewna, usunięcia przemalowań, rekonstrukcji i punktowania warstwy malarskiej, złocenia.

Całkowity koszt planowanego zadania to 150 000,00 zł, z czego: wkład własny wynosi 50 000,00 zł, dotacja z budżetu gminy - 20 000,00 zł, a środki pozyskane z innych źródeł – 80 000,00 zł.