Józef Piłsudski, jako wychowawca

W miniony piątek 8 maja 2015 w Jamielniku, z inicjatywy bibliotekarki Elżbiety Olszty, uczczono pamięć Józefa Piłsudskiego - Pierwszego Marszałka Polski w 80. rocznicę śmieci.

Początkowym miejscem spotkania miała być biblioteka, jednak z uwagi na wysoką frekwencję, spotkanie odbyło się w świetlicy wiejskiej.

Prelekcję pn. "Józef Piłsudski, jako wychowawca" wygłosił Józef Zysk - emerytowany pułkownik Wojska Polskiego.

Jest to niebywała postać ze względu na pasje historyczne, w tym podtrzymywanie tradycji Piłsudczyków. W niebywały sposób potrafi zaszczepiać patriotyzm nie tylko w młodym pokoleniu. Józef Zysk jest wiceprezesem Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej. Z uwagi na podobieństwo do Józefa Piłsudskiego, potocznie nazywany jest marszałkiem Piłsudskim. Z inicjatywy J. Zyska w 1999 r. powołano w Rogóżu (na trasie pomiędzy Lidzbarkiem Warmińskim a Bartoszycami) Izbę Pamięci Józefa Piłsudskiego.

W spotkaniu uczestniczyli m.in.: Tomasz Waruszewski - Wójt Gminy Nowe Miasto Lubawskie, radni gminy i powiatu , Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Mszanowie, bibliotekarze, dyrektorzy szkół, sołtys wsi Jamielnik, nauczyciele oraz uczniowie, przedstawiciele Koła Gospodyń Wiejskich, Ochotniczej Straży Pożarnej, Klubu Seniora oraz miłośnicy historii, w tym z Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego.

(Źródło: Elżbieta Olszta)