Wspomnienie wakacyjnej przygody

W okresie wakacji, w terminie od 7 do 17 sierpnia 2015 r. ponad 30-osobowa grupa dzieci i młodzieży z terenu gminy wiejskiej i miejskiej Nowe Miasto Lubawskie, wypoczywała w górach.

Letni wypoczynek zorganizowała „Nazaret” Świetlica dla Dzieci im. Błogosławionego Księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego z siedzibą w Nowym Mieście Lubawskim w ramach realizacji zadania publicznego z zakresu pomocy społecznej oraz przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym.

Koloniści byli zakwaterowani w położonym na Podtatrzu, Ośrodku Wypoczynkowym „Borowy” w Białym Dunajcu, który stanowił doskonałą bazę wypadową do wielu wycieczek górskich. Toteż razem z przewodnikiem tatrzańskim uczestnicy kolonii poznawali Tatry, zdobywając kolejne szczyty gór – Sarnią Skałę, Gęsią Szyję, Gubałówkę. Tym, którzy zdecydowali się na walkę z własnymi słabościami i większy wysiłek, ogromną satysfakcje sprawiło zdobycie Giewontu. Podczas górskich wędrówek dzieci odwiedziły Dolinę Kościeliską i przedzierały się mrocznymi labiryntami korytarzy jaskiń, stanowiących jedną      z jej głównych atrakcji. Podziwiały również piękne widoki, roztaczające się z Rusinowej Polany i zaliczyły zjazd kolejką z Polany Szymoszkowej do Zakopanego, gdzie odbyły spacer po Krupówkach.

Przebywając na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, koloniści uczyli się rozpoznawać niektóre występujące tam zagrożenia, a przede wszystkim poznawali zasady ochrony środowiska przyrodniczego.

Uczestnicy wypoczynku odwiedzili także Bachledówkę, słynący z oryginalnych góralskich chałup Chochołów oraz Ząb – jedną z najwyżej położonych w Polsce wsi. W czasie wizyty    w Izbie Regionalnej Adama Gąsienicy mieli okazję zapoznać się z tradycją i kulturą góralską.

W programie kolonii nie zabrakło również zajęć z zakresu profilaktyki uzależnień, zajęć sportowych, konkursów, dyskoteki, spotkania przy ognisku. Jedną z większych atrakcji były kąpiele w basenach termalnych.

Realizacja zdania była możliwa dzięki wsparciu finansowemu, jakie Świetlica „Nazaret” uzyskała ze środków dotacji Gminy wiejskiej i miejskiej Nowe Miasto Lubawskie oraz Powiatu Nowomiejskiego.