Rajd rowerowy Śladami Ułana Waraksiewicza

Śladami Ułana Waraksiewicza - pod takim hasłem odbył się sierpniowy rajd rowerowy poświęcony pierwszej rocznicy odsłonięcia pomnika gen. bryg. Adolfa Mikołaja Waraksiewicza.

Odsłonięcie pomnika odbyło się 23 sierpnia 2014 r. w sobotę poprzedzającą Dzień Matki Boskiej Częstochowskiej – patronki Ułanów Grochowskich.

Tegoroczna trasa rajdu rozpoczęła się w Jamielniku i biegła przez Gryźliny, Bratian, Mszanowo, Nowe Miasto Lubawskie, Radomno, Jamielnik.

Chociaż celem eskapady było upamiętnienie życia i zasług byłego mieszkańca Tyliczek – wielce zasłużonego dla narodu polskiego w odzyskaniu niepodległości – ułana i kawalerzysty – gen. bryg. A.M. Waraksiewicza, to jednak przy tej okazji uczciliśmy także pamięć pomordowanych w czasie II wojny światowej mieszkańców naszej gminy.

W Gryźlinach zatrzymaliśmy się przy pomniku wzniesionym ku czci pomordowanych, gdzie historię związaną z hitlerowskim mordem przedstawił Mirosław Dajos – Radny Gminy oraz Agata Jabłońska – uczennica jamielnickiej szkoły. Nie pominęliśmy również cmentarza, na którym w ubiegłym roku odsłonięto obelisk upamiętniający spoczywających tam ewangelików.

W Mszanowie przy pomniku A. M. Waraksiewicza prelekcję nt. II Pułku Ułanów Grochowskich i tradycji związanych z pułkiem wygłosili Michał Wroński i Tomasz Deleżuch ze Stowarzyszenia Ułanów Grochowskich im. gen. Józefa Dwernickiego z Podkowy Leśnej k/Warszawy. Tu też inicjatorki pomnika oraz klubowicze jamielnickiego Dyskusyjnego Klubu Książki przedstawili historię życia A.M. Waraksiewicza oraz przeprowadzili wśród uczestników rajdu konkursy i zabawy.

Wartę honorową przy pomniku pełniły harcerki z IV Drużyny Harcerskiej im. Fryderyka Chopina z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Jamielniku.

Zapalono również znicze: na grobie A. M. Waraksiewicza, na nowomiejskim cmentarzu i przy pomniku upamiętniającym pomordowanych w Radomnie.

Zwieńczeniem rowerowej wyprawy było ognisko, zabawy i ułański śpiew. Rajd zabezpieczali strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Jamielniku.

W rajdzie wzięło udział ok. 40 osób, w tym jeden z uczestników trasę 34 km pokonał, biegnąc. Jego organizatorem była Biblioteka Publiczna w Jamielniku, we współpracy z inicjatorkami budowy pomnika - Joanną Moczydłowską, Adrianną Michałkiewicz i Karoliną Kłosowską.

Elżbieta Olszta, jamielnicka bibliotekarka dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania rowerowego rajdu.

(Źródło: Elżbieta Olszta)