Gmina

Aktualności

Odnowiony ołtarz Św. Józefa wrócił do kościoła

Rozmiar czcionki:

Wiosną br., ze względu na zły stan techniczny oraz wyjątkową wartość historyczną i artystyczną, do renowacji trafił ołtarz boczny Św. Józefa z Kościoła p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Radomnie.

Przez dłuższy czas przebywał w toruńskim zakładzie konserwatorskim Andrzeja Jarmiłki, w ostatnich dniach wrócił z powrotem do kościoła.

Odnowiony zabytek został oficjalnie zaprezentowany parafianom podczas popołudniowej Mszy Świętej niedzielnej dnia 18.10.2015 roku.

 

Podczas tego wydarzenia obecni byli Ci, którzy przyczynili się do odnowienia ołtarza, m.in. Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalny Konserwator Zabytków – Piotr Żuchowski, Radna Sejmiku Województwa – Jolanta Szulc oraz pracownik Urzędu Gminy, który prywatnie pomagał Ks. Proboszczowi przy formalnościach związanych z dofinansowaniem prac – Marcin Buliński.

Wcześniejszy stan obiektu wymagał podjęcia niezwłocznych i natychmiastowych prac konserwatorsko – restauratorskich. Na całej powierzchni ołtarza występowały liczne otwory po owadach, widocznych było wiele ubytków i zniszczeń, zarówno podłoża (drewna), rzeźbionych drewnianych elementów, jak i warstwy malarskiej oraz złoceń.

W efekcie prac m. in. wzmocniono drewno, usunięto przemalowania, dokonano rekonstrukcji warstwy malarskiej i złocenia.

Całkowity koszt zadania to 150 000,00 zł, z czego: wkład własny wynosi 50 000,00 zł, dotacja z budżetu gminy - 20 000,00 zł, a środki pozyskane z innych źródeł – 80 000,00 zł.

 

 

Jak było przed?

 

Jak jest teraz?

 

 

Share