Spotkanie autorskie promujące publikacje o nowomiejskiej oświacie

IMG 0927 m„Rysikiem, piórem, długopisem. Z DZIEJÓW OŚWIATY NOWOMIEJSKIEJ GMINY” . Tak brzmi tytuł siedmiotomowej publikacji opracowanej pod kierunkiem Pani Krystyny Danielewskiej.

23 lutego 2012 roku w auli Zespołu Szkół im. Rodu Działyńskich w Bratianie odbyło się spotkanie autorskie promujące jedyną do tej pory w powiecie nowomiejskim książkę gromadzącą wiadomości o działalności oświatowej wszystkich szkół w gminie Nowe Miasto Lubawskie.

Na spotkanie przybyli przedstawiciele władz Gminy i Miasta Nowe Miasto Lubawskie, starostwa nowomiejskiego, dyrektorzy szkół i bibliotek gminy i powiatu. Zaproszenia na wieczór autorski przyjęli także przedstawiciele władz gminy poprzedniej kadencji i pracownicy, emerytowani nauczyciele, dyrektorzy, inspektorzy, pracownicy oświaty, przedstawiciele Zwiąku Nauczycielstwa Polskiego i „Solidarności”, mieszkańcy powiatu oraz uczniowie.

Spotkanie rozpoczęła dyrektor Zespoły Szkół Pani Ewa Przybylska, która powitała zebranych gości, a do autorów książek skierowała słowa „Finis coronat opus. Koniec wieńczy dzieło”. Podkreśliła, jak ważne jest to wydarzenie. Wyraziła radość ze spotkania w szkole w Bratianie, gdzie zrodził się pomysł napisania monografii. Wieczór autorski zamyka czteroletnią pracę nauczycieli z nowomiejskiej gminy, którzy spisali dzieje swoich szkół.

Dyrektor Ewa Przybylska szczególnie podkreśliła zasługi Pani Krystyny Danielewskiej - dyrektora Gminnego Zespołu Oświaty i autorki siódmegoIMG 0932 m tomu. To właśnie Pani Krystyna Danielewska jest pomysłodawczynią tego wyjątkowego przedsięwzięcia i organizatorką wieczoru autorskiego.W czasie spotkania przypomniała, jak została zaproszona do szkoły w Bratianie na uroczystość, którą przedszkolaki przygotowały z okazji Dnia Babci i Dziadka i jak po rozmowie z babcią jednej z dziewczynek zrodził się pomysł na napisanie książek o szkołach w gminie. ”Aby ocalić od zapomnienia...” – tak rozpoczyna Autorka siódmy tom, który stanowi podsumowanie sześciu tomów o poszczególnych szkołach w gminie na tle historycznym. I te słowa ze wstępu najlepiej oddają cel stworzenia monografii, w której przetrwa pamięć o ludziach, miejscach i wydarzeniach.

Podczas spotkania autorskiego zebrani mogli zobaczyć występy uczniów i wysłuchać fragmentów książek czytanych przez autorów. Dwadzieścia osób zaangażowało się w tworzenie monografii. Pani Krystyna Danielewska z wdzięcznością zwróciła się do nauczycieli, którzy pisali książki o swoich szkołach. Dziękowała za czas poświęcony przy tworzeniu prac. Serdeczne słowa skierowała do władz gminy poprzedniej i obecnej kadencji- Wójta ( w latach 1990- 2010) Romana Trąpczyńskiego i Wójta (od roku 2010)Tomasza Waruszewskiego, którzy wspierali inicjatywę powstania monografii.

WoIMG 0960 mjt Gminy Nowe Miasto Lubawskie, Tomasz Waruszewski wraz z Romanem Trąpczyńskim, Wójtem Seniorem , podziękowali autorom pracy, wyrażając słowa uznania nauczycielom i pomysłodawczyni projektu.

Uroczystość była ważnym wydarzeniem dla społeczości gminy i powiatu. Takie spotkania i inicjatytwy zasługują na uznanie, co podkreślali przybyli Goście. Wiele słów uznania, serdecznych gratulacji i podziękowań otrzymali Autorzy a także władze gminy, której przedstawiciele za ważną część samorządowej działalności uważają wspieranie oświaty i inicjatyw szkół .

Dziękujemy Wszystkim, którzy przybyli na spotkanie.

Zapraszamy do lektury siedmiu książek, które nabyć można w nowomiejskich księgarniach lub bibliotekach szkolnych. Z pewnością będzie można odnaleźć w nich swój ślad …

• Tom 1. Szkoła Podstawowa w Gwiździnach, Henryk Zagórski
  • Tom 2. Szkoła Podstawowa w Tylicach, Jolanta Kowalewska, Ewa Wodara
  • Tom 3. Szkoła Podstawowa w Skarlinie i Lekartach, Elzbieta Baranowska, Grażyna Jonowska, Iwona Trąpczyńska