Wyjazd studyjny do Gdańska, nagrodą dla Gminnej Biblioteki Publicznej w Gwiździnach

wyjazd studyjny mGwoli przypomnienia, 7 grudnia 2011 r. w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie podczas konferencji, podsumowującej efekty wdrażania Programu Rozwoju Bibliotek na Warmii i Mazurach, ogłoszono wyniki I edycji konkursu „Biblioteka z dobrym klimatem społecznym." Gminna Biblioteka Publiczna w Gwiździnach znalazła się w gronie 4 najlepszych bibliotek w województwie warmińsko-mazurskim. Na uwagę zasługuje fakt, że nasza biblioteka była jedyną biblioteką wiejską, która została nagrodzona. Nagrodą za innowacyjną działalność biblioteki był czytnik e-booków z zawartością ponad 3000 książek oraz 2-dniowa wycieczka dla 3 bibliotekarzy do wzorcowych bibliotek w Polsce.

Wyjazd do Gdańska w dniach 11-12 kwietnia 2012 r. zorganizowała Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie i wzięły w niej udział: Stanisława Bojarska z biblioteki w Radomnie, Jolanta Górtatowska z biblioteki w Gwiździnach oraz Elżbieta Olszta z jamielnickiej biblioteki. Bibliotekarze poznali usługi bardzo nowoczesnej biblioteki Manhattan w Gdańsku, która oprócz tradycyjnych funkcji bibliotecznych ma pełnić również rolę mediateki. Udostępnia ona zbiory tradycyjne (początkowy księgozbiór to 50.000 vol.) oraz zbiory multimedialne: muzykę, książkę mówioną i filmy. Multimedialny księgozbiór startowy to 1500 pozycji do wypożyczenia. Biblioteka wyposażona jest w konsole do gier, sprzęt muzyczny i stanowiska komputerowe do użytku czytelników. Drugiego dnia bibliotekarze odwiedzili Filię Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku przy ul Mariackiej. Biblioteka ta skupia gromadzi zbiory dotyczące Gdańska. Z uwagi na to, że biblioteka ta mieści się przy ulicy, na której mieszczą się przepiękne kamienice ( w jednej z nich mieszkał Mikołaj Kopernik) również wnętrze biblioteki utrzymane jest w podobnym stylu. Spacer po molo i podziwianie architektury Drogi Królewskiej uwieńczyły nagrodzony wyjazd.

Wiecej informacji na temat konferencji z dnia 7 grudnia 2011 r znajdziesz tutaj.

Opracowała : Elżbieta Olszta Filia Jamielnik