Szkolenie „O finansach… w bibliotece” zakończone

logo finanse small2Dla przypomnienia Gminna Biblioteka Publiczna w Gwiździnach zakwalifikowała się do ogólnopolskiego programu „O finansach... w bibliotece" , który to program współfinansowany jest przez Narodowy Bank Polski. Program realizowany jest w 5 województwach. W województwie warmińsko-mazurskim do programu zakwalifikowało się 10 bibliotek - w tym biblioteka z terenu naszej Gminy. Celem programu było przeprowadzenie szkolenia dla 20 osób w wieku ok. 50 lat. Cykl szkoleń obejmował 5 tematycznych spotkań krążących wokół finansów, które należało przeprowadzić w terminie od maja do września. Bibliotekarki zdecydowały jednak, że szkolenia, które zostaną przeprowadzone na terenie naszej Gminy odbywać się będą raz w tygodniu.

Szkolenia odbywały się w 3 bibliotekach, tj.: w Gwiździnach, Jamielniku i w Radomnie. Liczba przeszkolonych osób znacznie przekroczyła wymagania organizatora - w efekcie wzięło udział w szkoleniu 31 osób, jest to niewątpliwie naszym ogromnym sukcesem. Nasi Seniorzy pod kierunkiem bibliotekarek zakładali poczty Internetowe, ćwiczyli otwieranie poczty, wysyłanie wiadomości i oczywiście poznawali tajniki i możliwości, jakie tkwią w Internecie. Teraz, po przeszkoleniu, sami potrafią wyszukać najlepszą ofertę bankową (karty, kredyty, lokaty), posiadają wiedzę na temat internetowych kont bankowych. Wiedzą jak oceniać i dokonywać wyboru spełniającego ich oczekiwania ubezpieczyciela, a także są w stanie kalkulować i analizować swoje wydatki. Zrozumieli, jaką rolę spełnia Narodowy Bank Polski, który mimo, że nie jest bankiem komercyjnym, ma znaczący wpływ na życie zwykłego człowieka.

Jednym z elementów programu jest konkurs dla bibliotek biorących udział w programie oraz konkurs dla Seniorów, którzy zostali przeszkoleni. Nasza biblioteka oczywiście przystąpi do tej rywalizacji, a pięciu Seniorów, przeszkolonych w Jamielniku, wyraziło chęć zmierzenia się we zmaganiach indywidualnych.

Każdemu spotkaniu towarzyszyła miła atmosfera. Mamy nadzieję, że szkolenia, które przeprowadziliśmy, choć po części spełniły oczekiwania Seniorów, tym bardziej, że bibliotekarki wyrażają chęć pomocy tym, którzy mają trudności w obsłudze komputera i Internetu. Seniorzy okazali na koniec bardzo miły gest – bukiet kwiatów dla bibliotekarki to największe podziękowanie za przeprowadzone szkolenie.

Szkolenie w Gwiździnach

Szkolenie w Jamielniku