VII Marsz na Grunwald

VII Marsz na Grunwald

6 lipca 2013r. w Krainie Brata Jana w Bratianie już po raz siódmy odbędzie się impreza plenerowa „Marszu na Grunwald". Jest to historyczna impreza, ukazująca naradę Wielkiego Mistrza z dostojnikami i gośćmi zakonu oraz ostatnie wydarzenia w obozie krzyżackim, jakie miały miejsce na zamku w Bratianie przed bitwą pod Grunwaldem.

Tegoroczna impreza wystartuje w nowej odsłonie. Po raz pierwszy Marsz wyruszy z okolic Warszawy. 29 czerwca 2013r. rozpocznie się pierwszy etap, będący odwzorowaniem spotkania wojsk polskich i litewskich oraz ich przemarsz z Kobyłki przez Nasielsk, Ciechanów, Wiśniewo, Działdowo, Wielki Łęck, Goleszyn, Nowe Miasto Lubawskie do Bratiana pod nazwą „II Wyprawa Rycerska z ziemi Cudu nad Wisłą na Grunwald".

Drugim etapem będzie odwzorowanie wojsk krzyżackich oraz koncentracja razem z wojskami polskimi i litewskimi w Bratianie, gdzie 6 lipca 2013r. odbędzie się impreza plenerowa „VII Marsz na Grunwald". Następnie nastąpi wspólny przemarsz do Grunwaldu oraz wspólna organizacja obozowisk w Bratianie, Targowisku, Lubawie, Szczepankowie, Rumianie, Rybnie, Dąbrównie oraz Grunwaldzie.

Porozumienia sprawie organizacji i promocji Marszu na Grunwald zawarto pomiędzy Gminnym Centrum Kultury w Mszanowie wraz z Bractwem Rycerskim XXVI Chorągwi Zamku Bratian a gminami, organizatorami poszczególnych dni podczas Marszu oraz z Muzeum Bitwy pod Grunwaldem.
Nad imprezą patronat honorowy objął Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Jacek Protas oraz Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.
Patronat medialny sprawują: Radio Olsztyn, TVP Historia, TVP Olsztyn, Gazeta Nowomiejska.

Plan imprezy plenerowej w Bratianie:
Sobota 6 lipca 2013r.
12:00 – 13:00 Bazylika pw. Św. Tomasza Apostoła w Nowym Mieście Lubawskim:

• pasowanie na rycerza Tadeusza Dobczyńskiego,
  • błogosławieństwo wojsk,

13:00 – 14:00 – przemarsz rycerzy do Bratiana
14:30–21:00 Kraina Brata Jana w Bratianie::

• turnieje rycerskie (bojowy, łuczniczy, kusznicy, rzutu toporem i włócznią)
  • żywe szachy 'Bitwa pod Grunwaldem', Rycerski Turniej Szachowy
  • koncerty: bard Roderyk (Wrocław), sopran Magdalena Tunkiewicz (Radzymin), Mazowiecki Zespół Sygnalistów (Radzymin), Sami Swoi (Tylice),
  • pokazy jazdy konnej,
  • konkursy i zabawy plebejskie, tańce średniowieczne, kramy z jadłem i napitkiem,