Gmina

Aktualności

VII Marsz na Grunwald w Krainie Brata Jana

Rozmiar czcionki:

marsz-2013 m6 lipca 2013 roku gościliśmy na terenie naszej Gminy uczestników VII Marszu na Grunwald. Przybyli oni z Nowego Miasta, gdzie wcześniej w świeżo odrestaurowanych gotyckich murach kościoła parafialnego odbyła się ceremonia pasowania na rycerza Pana Tadeusza Dobczyńskieg z Radzymina. Historia jego rodu, jak przedstawił później nowy rycerz, sięga roku 1410, w którym to jego protoplasta otrzymał z rąk króla szlachectwo i włości za zasługi na polu Bitwy pod Grunwaldem. Później jego dziadowie nieraz stawali pod sztandarami z białym orłem na wezwanie ojczyzny.

Jeden z nich brał udział w Odsieczy Wiedeńskiej, później inny w Powstaniu Styczniowym, za co skonfiskowane zostały dobra rodowe, a następny, w najnowszych czasach, w Bitwie Warszawskiej zwanej Cudem nad Wisłą. Rycerz przyjął herb Zadora, taki jakim posługiwali się jego przodkowie.


Po zakończeniu tej uroczystości kolorowy orszak, po przekroczeniu Drwęcy udał się malowniczym leśnym duktem, przez miejsce zwane Małym Laskiem, do Mszanowa, a następnie do Krainy Brata Jana w Bratianie. W tym marszu, trochę niezgodnie z historią przemieszały się wojska krzyżackie i polskie, gdyż w tym roku, po raz pierwszy, marsz był o wiele dłuższy niż w poprzednich latach. Rozpoczął się on na Mazowszu, w Kobyłce, gdzie stacjonuje Stowarzyszenie Miłośników Kawalerii im 1 Pułku Ułanów Krechowieckich. Dalszą drogę także odbędą oni razem. Dopiero w Grunwaldzie rozdzielą się. Rycerze z Mazowsza zakwaterują się w obozie Jagiełły, a nasi z XXVI Chorągwi, w obozie krzyżackim. Następnego dnia czeka ich „bitwa śmiertelna" jak ją nazwał w swojej książce Henryk Sienkiewicz, wynik której jest od lat taki sam.

W Krainie Brata Jana odbył się piknik historyczny, którego celem oprócz zabawy, było przekazanie społeczeństwu wiadomości i ciekawostek historycznych z okresu średniowiecza.

Imprezę poprowadził Dyrektor głównego organizatora, Gminnego Centrum Kultury w Mszanowie Andrzej Andrzejewski, a otworzył Wójt Gminy Nowe Miasto Lubawskie Tomasz Waruszewski. Współotwierali Dyrektor Iławskich Lasów Państwowych, na których terenie się ona odbywała oraz Andrzej Michalik Prezes Stowarzyszenia Miłośników Kawalerii.

VII Marsz na Grunwald. Wójt Gminy Tomasz Waruszewski otwiera imprezęVII Marsz na Grunwald. Wójt Gminy Tomasz Waruszewski otwiera imprezę

 


Podczas pikniku odbyły się zawody bojowe w strzelaniu z łuku i kuszy oraz w rzutach toporem i włócznią.

Duże zainteresowanie i aplauz wywołały pokazy kawaleryjskie: dżygitówka, walki konnych i konnego z pieszym oraz pokazy użycia w walce kopii oraz szabli którą, w pełnym biegu, jeździec przebijał baloniki trzymane przez młode dziewczyny w historycznych strojach.

Jak co roku odbyła się inscenizacja ostatniej narady, która odbyła się na zamku w Bratianie dwa dni przed bitwą.

Imprezie towarzyszyły występy Barda Roderyka oraz zespołu Sami Swoi z Tylic. Wszystkim podobały się tańce średniowieczne.

Rozegrano mecz w żywe szachy inscenizujący bitwę grunwaldzką.

Na stoiskach m. innymi można było zakupić pamiątki z epoki, spróbować wbijać na czas gwoździe toporkiem, tyle, że nie obuchem, a ostrzem, dowiedzieć się jak Gutenberg drukował pierwsze książki, wybić średniowiecznym sposobem monetę lub medal, a także coś zjeść i napić się.

Pod koniec imprezy wręczono nagrody uczestnikom gminnej ligi piłkarskiej, a później zwycięzcom turniejów bojowych.

O zmierzchu odegrano rekonstrukcję napadu wojsk krzyżackich na spokojną polską wieś, w której także wziął udział teatr ognia

Ostatnim głośnym akcentem były koncerty zespołów Sorry Andżej i Łydka Grubasa.

Następnego dnia w niedzielę po Mszy Świętej, odprawianej częściowo po łacinie, w której licznie wzięli udział uczestnicy Marszu, odbyła się odprawa wojsk, przed wyruszeniem w dalszą drogę.

Odprawa przed dalszą drogąOdprawa przed dalszą drogą

 

 

Share