Monografia Generała Adolfa Mikołaja Waraksiewicza po raz kolejny zostaje wznowiona

Mikołaj Waraksiewicz monografiaPierwsze wydanie monografii wyszło drukiem w 1997 r., drugie rok później. Obydwie edycje zostały wydane przez oficynę Adam Marszałek w Toruniu. III wydanie – uzupełnione o historyczne fakty, również nie zmieni wydawcy. Publikacja książki autorstwa Mieczysława Bielskiego „Generał Brygady Adolf Mikołaj Waraksiewicz (1881-1960)" jest jednym z zadań towarzyszących odsłonięciu pomnika gen. bryg. Adolfa Mikołaja Waraksiewicza w Mszanowie. Inicjatywę budowy pomnika realizuje Stowarzyszenie Wspierające Rozwój Wsi Jamielnik. Monografia Waraksiewicza zostanie wznowiona w ramach realizacji jednego z projektów, tj.: „Przywrócić pamięć. Publikacja książki pt. Generał brygady Adolf Mikołaj Waraksiewicz (1881-1960)".

Projekt ten współfinansowany jest przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Ponadto wszystkie gminy powiatu nowomiejskiego, starostwo powiatowe oraz gmina Suwałki, na terenie której Zespół Szkół w Przebrodzie przyjął imię 2 Pułku Ułanów Grochowskich zadeklarowały zakup tej książki. Pierwsze rozmowy na temat publikacji odbyły się już 3 stycznia 2014 r. z udziałem Barbary Grzywacz - prezesem jamielnickiego stowarzyszenia, dr. Mieczysławem Bielskim – autorem książki oraz redaktorem naczelnym wydawnictwa - Justyną Brylewską.

Celem publikacji monografii jest prezentacja sylwetki gen. Adolfa Mikołaja Waraksiewicza, popularyzacja odpowiednich wzorców osobowych i zasług generała w formowaniu oddziałów wojska polskiego na Dalekim Wschodzie, m.in. 2 Pułku Ułanów Grochowskich im. gen. Józefa Dwernickiego. Gen. Waraksiewicz był zawodowym oficerem rosyjskiej kawalerii, uczestnikiem wojny rosyjsko-japońskiej, I wojny światowej, walk o niepodległość Rzeczypospolitej. W wojsku polskim cieszył się sławą znakomitego kawalerzysty, zagończyka, o ogromnym doświadczeniu, który dosłużył się rangi generalskiej i komend wielkich jednostek kawalerii. Należał do postaci znanych, cieszących się wśród kawalerzystów i wyższych oficerów wojska polskiego dużym autorytetem.

Monografia wyjdzie drukiem pod koniec lipca br. i dostępna będzie w Urzędzie Gminy Nowe Miasto Lubawskie z/s w Mszanowie, w bibliotekach na terenie wszystkich gmin powiatu nowomiejskiego, w gminie Suwałki oraz w księgarni pana Romana Biegajskiego, bo też zadeklarował jej zakup.

Bielski

Tekst: Elżbieta Olszta