Gmina

Aktualności

Rowerowa majówka z historią uwieńczona sukcesem

Rozmiar czcionki:

Majowka z historia10 maja 2014 r. odbył się rajd rowerowy szlakiem Miejsc Pamięci Narodowej w gminie Nowe Miasto Lubawskie. W rajdzie wzięło udział ok. 60 osób, w tym przedstawiciele Stowarzyszenia Ułanów Grochowskich im. gen. Józefa Dwernickiego z Podkowy Leśnej. Trasa rajdu wynosiła ponad 50. kilometrów - rozpoczęła się w Jamielniku i prowadziła przez: Gryźliny – Radomno – Chrośle – Nowy Dwór – Nawrę – Nowe Miasto Lubawskie – Mszanowo – Brataian - Jamielnik.

 

 

Rajd rowerowy był jedną z imprez towarzyszących odsłonięciu pomnika gen. bryg. Adolfa Mikołaja Waraksiewicza, a a jego celem było podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej, poprzez wskazanie lokalnej społeczności wielu ważnych miejsc pamięci w zamieszkiwanym przez większość uczestników rajdu regionie oraz zapoznanie ich z powstaniem i znaczeniem symboli walk i bohaterstwa zapisanych na kartach historii naszej Ojczyzny.

  Rowerowy szlak prowadził przez miejscowości, w których znajdują się pomniki wzniesione ku czci pomordowanych w czasie II wojny światowej. Przy każdym z pięciu pomników uczestnicy rajdu poznali historię związaną z tragedią pomordowanych rodzin, którą przedstawili: historyk dr Andrzej Korecki, historyk regionalista Marek Połomski, Mirosław Dajos i nauczycielka historii Urszula Wachowiacz. Przy każdym pomniku złożono kwiaty, zapalono znicze i minutą ciszy oddano hołd pomordowanym. W Radomnie pasjonatka historii Urszula Wachowicz - nauczycielka z miejscowej szkoły oprócz zaprezentowania przy pomniku tablic z lokalnymi dokumentami faktograficznymi zaprosiła wszystkich uczestników rajdu na poczęstunek. Swojskie, domowe jadło napawało powrotem do tradycji. W radomskiej szkole można było również obejrzeć zbiory dawnej kultury zgromadzone w Lokalnej Izbie Pamięci.

Przy grobie gen. bryg. Adolfa Mikołaja Waraksiewicza w Nowym Mieście Lub. historię II Pułku Ułanów Grochowskich przybliżył Tomasz Deleżuch – wiceprezes Stowarzyszenia Ułanów Grochowskich im. gen. Józefa Dwernickiego z Podkowy Leśnej. Przy monumentalnym pomniku w Nawrze rajdowiczów powitał komendant Hufca ZHP Nowe Miasto Lubawskie - pwd. Rafał Żurawski z 15-osobową grupą harcerzy, która pełniła wartę. W tym miejscu do rajdu dołączyła się grupa miłośników lokalnej historii z Gwiździn pod opieką pań bibliotekarek.

W Mszanowie, gdzie wzniesiony zostanie pomnik gen. bryg. Adolfa Mikołaja Waraksiewicza na grupę rowerowych uczestników rajdu oczekiwał Przewodniczący Rady Gminy Nowe Miasto Lubawskie z/w Mszanowie – Roman Biegajski, który również dołączył do rajdu.
W Bratianie naprzeciw rajdowiczom wyszedł konny patrol Bractwa Rycerskiego XXVI Chorągwi Bratian w liczbie 5 jeźdźców, który poprowadził leśnymi dróżkami, miłośników historii do pomnika w Bratianie.

Zwieńczeniem historycznego rajdu był odpoczynek w Krainie Brata Jana w Bratianie przygotowany przez Andrzeja Andrzejewskiego – Dyrektora Gminnego Centrum Kultury w Nowym Mieście Lubawskim z/s w Mszanowie. Tu na każdego czekało wiele atrakcji: ognisko, pieczone kiełbaski, średniowieczne tańce, pokazy walk rycerskich, popisowa jazda konna, itp. Na zakończenie Barbara Grzywacz – prezes stowarzyszenia przeprowadziła mini konkurs historyczny dotyczący odwiedzonych miejsc pamięci. Każdy z uczestników rowerowego rajdu otrzymał również pamiątkowy dyplom.

Nad całością imprezy czuwało 9 wolontariuszy ze szkół i bibliotek. Imprezę zabezpieczała Ochotnicza Straż Pożarna z Jamielnika.
Zarząd Stowarzyszenia Wspierającego Rozwój Wsi Jamielnik jako organizator dziękuje wszystkim, którzy włączyli się do pomocy w organizację rajdu. Największe zaś podziękowania organizatorzy kierują do uczestników rajdu. Wasz trud nie pójdzie na marne! To Wy drodzy uczestnicy rajdu stać musicie na straży, by pamięć o tych co odeszli poświęcając swe życie dla Ojczyzny, i o tych, co walczyli o jej niepodległość, nie odeszła w zapomnienie.

Informacja o zamiarze zorganizowania rajdu miała swoje miejsce w lokalnej prasie i w Internecie. Podczas trwania rajdu Radio Olsztyn nadawało relacje na żywo z trasy.
Zadanie publiczne, na które została złożona oferta konkursowa przez Jamielnickie Stowarzyszenie, zostało zrealizowane dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Obrony Narodowej.

majowka z historia baner

Tekst: Elżbietw Olszta. Foto: Facebook Biblioteki Jamielnik

Share