Gmina

Aktualności

Wyniki konkursu "Generał Waraksiewicz-Ułan Grochowski"

Rozmiar czcionki:

puchar1Pod takim tytułem 17 czerwca 2014 r. odbył się w siedzibie urzędu gminy konkurs historyczny dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjum gminy Nowe Miasto Lubawskie.

Do zmagań przystąpiło 5 szkół podstawowych i dwa gimnazja.

Laureatami zostali:

Kategoria – szkoły podstawowe:
1. Klaudia Kwiatkowska – Radomno (op. U. Wachowiacz, M. Kołecka)
2. Wiktoria Jadanowska – Radomno
3. Kinga Starzyńska – Gwiździny (op. Henryk Zagórski)

Kategoria – gimnazja:
1. Paweł Grabowski – Jamielnik (op. Małgorzata Zawacka)
2. Mateusz Czarnomski – Bratian (op. Dorota Oczkowska)
3. Magdalena Radziszewska – Jamielnik (op. Małgorzata Zawacka)

Konkurs wybiegał daleko poza podstawę programową szkół i był bardziej tematycznym, a to wymagało znacznego poszerzenia wiedzy przez uczniów zarówno szkół podstawowych, jak i gimnazjów. Na wyróżnienie zasługuje  laureatka I miejsca Klaudia Kwiatkowska ze Szkoły Podstawowej w Radomnie, która jest uczennicą czwartej  klasy i w dogrywce uplasowała się na pierwszym miejscu.

Laureaci otrzymali nagrody o treści historycznej oraz dyplomy, pozostali pamiątkowe kubki i dyplomy za udział w konkursie.

 

Niebawem do wszystkich gmin powiatu nowomiejskiego dotrze III wydanie książki autorstwa dr. Mieczysława Bielskiego pt. „GENERAŁ BRYGADY ADOLF MIKOŁAJ WARAKSIEWICZ (1881-1960)”, aby w przyszłości zasięg podobnego konkursu obejmował cały powiat. Jamielnickie stowarzyszenie czyniło wiele starań, aby doszło do wydania tej książki. W oparciu o nią i inne materiały źródłowe pan Jerzy Resicki, nauczyciel historii, ułożył pytania dla obu typów szkół.

Postać Waraksiewicza do niedawna nie była znana. Wyjątek stanowią nieliczni już tyliczanie, których dziadkowie lub rodzice pamiętają rodzinę generała. W ostatnim czasie do jamielnickiej biblioteki zgłosił się wnuk ordynansa Waraksiewicza, który opowiadał o swoim dziadku i o generale.
Gmina Nowe Miasto Lubawskie należy do nielicznych w regionie, która w swojej historii ma niekwestionowanego bohatera, uczestnika walk o polskość odradzającej się  Ojczyzny, której nie było na mapie.

Droga do upragnionej wolności była bardzo trudna i przebiegała daleko od obecnych granic Polski. Od 1904 r. Adolf Mikołaj Waraksiewicz brał udział w wielu wojnach na Dalekim Wschodzie. Należał do dowódców najlepiej wykształconych i wyszkolonych. Był też przywódcą bardzo surowym i wymagającym, a mimo to jego podkomendni darzyli go wielkim szacunkiem.

Dr Mieczysław Bielski w swojej książce relacjonuje wywiad z córką generała – Ireną Rząśnicką, która pokazała mu szablę ofiarowaną przez oficerów I Brygady Jazdy w dniu 4 października 1921 r. z charakterystycznym napisem: „…Kochanemu dowódcy pułku Waraksiewiczowi na pamiątkę oficerowie dowództwa I Brygady Jazdy - 1921”. Opowiadając dodała, że, „generał cenił sobie ten prezent jako jedno z najważniejszych wyróżnień”.

 

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy. Nauczycielom dziękujemy za pomoc w przygotowaniu swoich uczniów, zaś dyrektorom za inspirację i poparcie idei przedsięwzięcia.

 

Autor: Barbara Grzywacz

 

Share