Kurs szachowy zakończony

pierwszaGmina Nowe Miasto Lubawskie w porozumieniu z Polskim Związkiem Szachowym zorganizowała kurs z zakresu metodyki nauczania gry w szachy w wymiarze 72 godzin dydaktycznych w ramach Ogólnopolskiego Projektu Polskiego Związku Szachowego „Edukacja przez szachy w szkole”. Zajęcia odbywały się w siedzibie Urzędu Gminy i trwały od kwietnia do czerwca.

W kursie brało udział 15 osób, a wśród nich nauczyciele z terenu powiatu nowomiejskiego oraz osoby prowadzące zajęcia nauki gry w szachy w przedszkolach i szkołach w Ostródzie, Lubawie i Olsztynie.

W ramach kursu odbyła się symultana z arcymistrzem Aleksandrem Miśtą, który jest indywidualnie 4 zawodnikiem na świecie i dwukrotnym, wspólnie z polską drużyną, mistrzem świata w rozwiązywaniu zadań szachowych. Jest również międzynarodowym trenerem. Grywa w ligach szachowych w Polsce, Niemczech, Francji, Czechach, Serbii i Chorwacji.
Obecnie bierze udział w turnieju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W Mszanowie jednocześnie walczył na 12 szachownicach. Wszystkie partie wygrał.
Zajęcia prowadziła m. in. Magdalena Zielińska, autorka kilku książek o nauczaniu początkowym gry w szachy. Wspomniana pracuje jako nauczycielka gry w szachy w szkołach w Warszawie. Niedawno została wybrana do Zarządu Polskiego Związku Szachowego.

Odbył się również turniej szachowy, w którym kolejność była następująca:

• Krajnik Ryszard – Brzozie Lubawskie - zdobył IV kategorię szachową
  • Miśta Barbara   - Ostróda – zdobyła IV kategorię szachową
  • Dudko Danuta  - Olsztyn   - zdobyła IV kategorię szachową
  • Klinicki Bogdan – Grodziczno - zdobył V kategorię szachową
  • Janczak Wiesława – Olsztyn – zdobyła V kategorię szachową

Podczas uroczystego zakończenia kursu certyfikaty wręczał Wójt Gminy - Tomasz Waruszewski.

Autor: Feliks Stachowicz

Fot. Maryla Przeradzka