Gmina

Zmiany w Karcie Dużej Rodziny w 2015 roku

Rozmiar czcionki:

Od 1 stycznia 2015 roku dorośli członkowie rodzin wielodzietnych posiadający Kartę Dużej Rodziny mogą korzystać z ustawowych zniżek na przejazdy kolejowe: tj. z 37% ulgi przy przejazdach publicznym transportem kolejowym na podstawie biletów jednorazowych oraz z 49% ulgi dla posiadaczy biletów miesięcznych. Od 1 stycznia 2015 roku obowiązują także nowe wnioski dla rodzin, które będą ubiegać o przyznanie Karty Dużej Rodziny.

Nowe przywileje Karty Dużej Rodziny wprowadza obowiązująca od 1 stycznia 2015 roku ustawa z dnia 5 grudnia 2014 r o Karcie Dużej Rodziny. Ustawa oferuje rozszerzenie ustawowych zniżek na przejazdy kolejowe dla dorosłych członków rodzin, zniżki w opłacie paszportowej, zniesienie opłaty za wydanie odpisów aktów stanu cywilnego potrzebnych do wydania KDR, czy darmowe wejścia do parków narodowych.

Karta Dużej Rodziny przyznawana jest każdemu członkowi rodziny, także rodzinom zastępczym i rodzinnym domom dziecka. Rodzicom karta wydawana jest dożywotnio, dzieciom do ukończenia 18 roku życia lub 25 roku życia w przypadku kontynuowania nauki.

Osoby niepełnosprawne w wieku powyżej 18 roku życia otrzymają kartę na czas trwania orzeczenia o umiarkowanym, albo znacznym stopniu niepełnosprawności.

Karta przyznawana jest bezpłatnie i bez względu na dochód w rodzinie.

Informacje o przysługujących uprawnieniach można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej:

http://www.mpips.gov.pl/wsparcie-dla-rodzin-z-dziecmi/karta-duzej-rodziny/

Share