Spotkanie z Miłośnikami Rodu Działyńskich

14 i 15 maja br. uczniowie z Zespołu Szkół im. Rodu Działyńskich w Bratianie byli gośćmi Szkoły Podstawowej w Kórniku. Udali się tam w celu wzięcia udziału w ceremoniale odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej patronowi szkoły - Tytusowi Działyńskiemu.

Oto relacja Pani Doroty Lipskiej, pracownika bratiańskiej szkoły.

Zaproszenie do Kórnika otrzymaliśmy kilka tygodni temu, okazało się, że jedna ze szkół przygotowuje uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej Tytusowi Działyńskiemu – patronowi Szkoły Podstawowej nr 1 w Kórniku. Uroczystość ta stała się powodem do spotkania przedstawicieli szkół noszących imię Działyńskich. Należy tu wspomnieć, że w Polsce są tylko cztery takie szkoły; trzy położone w okolicach Poznania i nasza.

W spotkaniu uczestniczyły uczennice klasy VI: Estera Orzechowska, Amanda Ziółkowska i Amelka Mioskowska oraz pani dyrektor Ewa Przybylska, panie Dorota Lipska i Joanna Mierzyńska.

Organizatorzy spotkania przygotowali wiele atrakcji, byliśmy gośćmi na zamku, tam oglądaliśmy zbiory biblioteczne, szukaliśmy Białej Damy. Poznawaliśmy historię miasta, która nierozłącznie wiąże się z członkami rodu Działyńskich. Wieczorem odpoczywaliśmy w centrum rekreacyjnym OAZA, mieszczącym się niedaleko szkoły.

Pobyt w Kórniku upłynął nam w miłej atmosferze, dzięki pracownikom szkoły, którzy przyjęli nas po królewsku.

Spotkanie z miłośnikami Rodu Działyńskich zainspirowało nas do zorganizowania spotkania na Warmii i Mazurach. Być może już w niedalekiej przyszłości...