„Z przyrodą za pan brat”

Zespół Szkół im. Rodu Działyńskich w Bratianie zaprosił czteroosobowe drużyny wraz z opiekunem, ze szkół podstawowych z terenu Gminy Nowe Miasto Lubawskie do wzięcia udziału w Gminnej Grze terenowej „Z przyrodą za pan brat”.

Imprezę otworzyła Pani Dyrektor Ewa Przybylska. Następnie przekazała głos koordynatorkom gry terenowej Dorocie Oczkowskiej i Grażynie Zagórskiej, które zapoznały uczestników z jej zasadami.

Przedsięwzięcie miało na celu ukazanie dzieciom walorów przyrodniczych najbliższej okolicy oraz uwrażliwienie na piękno otaczającej przyrody. Uczestnicy, podzieleni zostali drogą losowania na 6 grup, otrzymali mapę Bratiana oraz koperty z ciekawymi zadaniami przyrodniczo – ekologicznymi takimi jak np. rozpoznawanie głazów, kierunków geograficznych, roślin i ziół, wykonanie roweru z drewnianych elementów. Uczestnicy rywalizowali też w konkurencjach ruchowych: z chustą animacyjną, w strzelaniu z łuku, w biegu w wieloosobowych nartach. Gra zakończyła się ogniskiem z kiełbaskami, przy którym odbył się pokaz walk rycerskich. Na koniec rozdano upominki dla najlepszych, dla wszystkich uczestniczących w grze szkół oraz nagrody indywidualne.

W organizacji imprezy pomagali nauczyciele, rada rodziców oraz uczniowie. Sponsorami nagród było Olsztyńskie Centrum Edukacji Ekologicznej w Olsztynie oraz Gmina Nowe Miasto Lubawskie.

Gminna Gra Terenowa była dla wszystkich okazją do integracji poprzez wspólne działanie. Dzięki zabawie w terenie uczestnicy w nietypowy sposób utrwalili wiadomości z przyrody, jednocześnie świetnie się bawiąc.

(Źródło: Grażyna Zagórska)