Zielona Flaga dla Szkoły Podstawowej im.ks.Kazimierza Wróblewskiego w Gwiździnach

Zielona flaga„Zielona Flaga" jest tytułem, który nadawany jest szkołom na całym świecie w ramach Programu Eco – Schools. Program Eco-Schools realizowany jest od 1994 roku, jak na razie uczestniczy w nim ok. 15.000 szkół w 43 krajów Europy a także Afryki, Ameryki Płd., Azji i Oceanii. Do tej pory prawie 4.500 szkół uzyskało wyróżnienie - Zieloną Flagę.

Eco-Schools - jest programem opartym na Systemach Zarządzania Środowiskowego (EMAS, ISO 14001) polegającym na podnoszeniu świadomości ekologicznej młodzieży szkolnej poprzez działania na rzecz efektywnego wykorzystania energii i surowców oraz zrównoważonej gospodarki odpadami (w tym recyklingu) w szkołach i ich otoczeniu. Rolę koordynatora krajowego na Polskę pełni Fundacja Partnerstwo dla Środowiska, która jest jako jedyna uprawniona do nadawania certyfikatu Zielonej Flagi. Certyfikaty są przyznawane szkołom na rok szkolny i mają zachęcać do ciągłego doskonalenia i rozwoju inicjatyw ekologicznych w szkołach i odnawiania certyfikatu. W Polsce certyfikat I i II stopnia przyznaje Kapituła Programu Szkoły dla Ekorozwoju.

Szkoła Podstawowa im.księdza Kazimierza Wróblewskiego w Gwiździnach spełniła wysokie międzynarodowe standardy i trafiła do czołówki niespełna 15 tysięcy szkół na świecie, które skrupulatnie monitorują i ograniczają swoje negatywne oddziaływanie na środowisko. W Polsce przyznano 124 szkołom te międzynarodowe certyfikaty. To cenne wyróżnienie odebrała dla szkoły dyrektor , pani Hanna Błaszkowska .Oprócz certyfikatu szkoła otrzymała również nagrodę - mikroskop, który z pewnością uatrakcyjni nasze ekologiczne badania w ciągu całego roku szkolnego. Koordynatorkami działań ekologicznych w szkole były nauczycielki: p.Anna Falkowska, p.Bożena Hoppe, p.Ewa Skubaja i p.Urszula Świniarska wraz z uczniami.

Cieszy nas fakt, że należymy do najbardziej ekologicznych szkół w Polsce i na świecie. Ceremonia wręczania certyfikatów odbyła się podczas X Ogólnopolskiej Konferencji Programu Szkoły dla Ekorozwoju w Krakowie. Była prawdziwym świętem ekologii, która jest na co dzień żywa i obecna w naszej szkole. Konferencję rozpoczął pan Henryk Wujec, doradca Prezydenta RP ds. społecznych odczytując list Prezydenta Bronisława Komorowskiego do przedstawicieli wyróżnionych szkół. Sarah Pickering, przedstawicielka Foundation for Environmental Education zrzeszającej wszystkie 50 krajów ubiegających się o certyfikat, opowiedziała uczestnikom o najciekawszych działaniach realizowanych przez szkoły na całym świecie. Konferencję podsumowały warsztaty prowadzone przez Prezesa Fundacji Partnerstwo dla Środowiska, Rafała Serafina, podczas nich uczestnicy konferencji mieli szansę wypracować postulaty na temat tego, jakie zasoby i wartości szkoły już posiadają, dla realizowania zrównoważonego rozwoju w praktyce, a czego im jeszcze brakuje. Podsumowaniem tego działania było zebranie i opracowanie wszystkich postulatów, a następnie przestawienie ich w liście do Prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Za nadanie prestiżowej nagrody Zielonej Flagi nasza placówka otrzymała listy gratulacyjne od Warmińsko-Mazurskiego Wojewody, pana Mariana Podziewskiego oraz Starosty Powiatu Nowomiejskiego, pani Ewy Dembek.

Tekst i zdjęcia: Hanna Błaszkowska