RELACJA Z UROCZYSTOSCI NADANIA IMIENIA JANUSZA KORCZAKA SZKOLE PODSTAWOWEJ W TYLICACH

Nadanie imieniaW historii naszej szkoły było wiele uroczystości i podniosłych chwil, które zapisały się w pamięci nie tylko uczniów, ale również nauczycieli i rodziców, ale najważniejszą jest na pewno przyjęcie imienia Janusza Korczaka.

Ta oczekiwana przez nas uroczystość odbyła się 1 czerwca 2012 roku.

O godzinie 10.00 cała społeczność szkolna oraz zaproszeni goście, w asyście pocztu flagowego i towarzystwie Parafialno – Gminnej Młodzieżowej Orkiestry Dętej Grodziczno, prowadzonej przez kapelmistrza Jarosława Titza, udała się do kościoła p.w. Św. Michała Archanioła w Tylicach. Po mszy świętej koncelebrowanej przez księży pracujących na terenie Gminy Nowe Miasto Lub. pod przewodnictwem księdza Dziekana kanonika Zbigniewa Markowskiego, wszyscy uczestnicy przeszli do szkoły.

Uroczystość zgromadziła wspaniałych gości, którzy na trwałe zapisali się w historię naszej szkoły. Wśród nich byli: Pan Piotr Żuchowski – Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Pani Barbara Antczak – Dyrektor Wydziału Wspomagania Rozwoju Szkół.i Placówek Kuratorium Oświaty w Olsztynie, Pan Tomasz Waruszewski - Wójt Gminy Nowe Miasto Lub. z/s w Mszanowie oraz Wójt poprzednich kadencji Pan Roman Trąpczyński, Pan Roman Biegajski – Przewodniczący Rady Gminy Nowe Miasto Lub. z/s w Mszanowie i przedstawiciele Rady Gminy, Pan Marcin Buliński – Wicestarosta Powiatu Nowomiejskiego i przedstawiciele Rady Powiatu, Pani Krystyna Danielewska - Dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty oraz Dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół i instytucji współpracujących ze szkołą, pracownicy szkoły (emerytowani i obecni), rodzice i uczniowie. Pani Dyrektor przedstawiła założenia pedagogiczne Janusza Korczaka i uzasadniła wybór patrona, a uczniowie zapoznali wszystkich z Jego życiem i działalnością na rzecz dzieci.

Wójt Gminy Nowe Miasto Lubawskie z/s w Mszanowie Pan Tomasz Waruszewski odczytał treść uchwały Rady Gminy w sprawie nadania imienia Janusza Korczaka Szkole Podstawowej w Tylicach.

Doniosłym momentem części oficjalnej było poświęcenie tablicy pamiątkowej przez Księdza kanonika Marka Lubienieckiego oraz odsłonięcie, którego dokonali:

•    Pan Tomasz Waruszewski - Wójt Gminy Nowe Miasto Lub. z/s w Mszanowie
•    Pan Piotr Żuchowski – Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
•    Pani Barbara Antczak – Dyrektor Wydziału Wspomagania Rozwoju Szkół i Placówek Kuratorium Oświaty w Olsztynie
•    pan Roman Biegajski – Przewodniczący Rady Gminy Nowe Miasto Lub. z/s w Mszanowie
•    Pani Krystyna Danielewska - Dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty
•    Pani Ewa Abram – fundator tablicy, mieszkanka Tylic
•    Pan Adam Twardy – Przewodniczący Rady Rodziców
•    Gabriel Golder – Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego
•    Pani Jolanta Kowalewska - Dyrektor szkoły

Następnie głos zabrali zaproszeni Goście, którzy skierowali wiele ciepłych słów, podkreślali, iż chwila nadania imienia to wyjątkowe wydarzenie, a wybrany patron to człowiek niezwykłej wartości - twórca uniwersalny, u którego każdy znajdzie wzorzec do naśladowania.

Na tę okoliczność Goście podarowali uczniom, na ręce Pani Dyrektor miłe upominki.

Kolejnym punktem uroczystości był montaż słowno - muzyczny, przygotowany pod kierunkiem Pani Beaty Turulskiej, którego przesłaniem było przybliżenie dorobku patrona. Młodzi artyści pragnęli, aby wyznawane przez niego ideały - radość życia, dobroć, pomoc innym, dziecięce marzenia trafiły do serc widzów.

Na zakończenie Pani Dyrektor podziękowała przybyłym gościom oraz wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tej uroczystości i zaprosiła na poczęstunek. Goście upamiętnili swój pobyt poprzez wpisanie się do kroniki szkoły, a foldery prezentujące naszą placówkę i pamiątkowe długopisy były niewątpliwie miłym upominkiem i pamiątką z naszej uroczystości. Uroczystość poprowadziła Pani Maria Przeradzka – nauczycielka naszej szkoły.

Relację z uroczystości przygotowała Ewa Wodara