Szkoła podstawowa w Radomnie na Ogólnopolskiej Prezentacji Projektów Młodzieżowych

EtnologW dniu 28 maja 2012 roku przedstawiciele Szkoły Podstawowej w Radomnie, na zaproszenie zespołu programu EtnoLog oraz Centrum Edukacji Obywatelskiej uczestniczyli, na Zamku Królewskim w Warszawie, w Ogólnopolskiej Prezentacji Projektów Młodzieżowych. Program EtnoLog reprezentowało sześć zespołów z całej Polski. Młodzież z Radomna była jednym z nich z nich. Było to ogromnym wyróżnieniem i wyjątkowym wydarzeniem podsumowującym rok pracy koła historycznego.

W prezentacji uczestniczyły: Urszula Wachowiacz- opiekun, Klaudia Skwarek - lider zespołu oraz Patrycja Kowalska, Dominika Tkaczyk, Wioletta Skocka i Justyna Zabłotna. Podczas prezentacji była okazja, aby pochwalić się swoim sukcesem i zaprezentować ludziom z całej Polski wyniki swojej pracy. Był to bardzo udany dzień spędzony w zabytkowej przestrzeni Arkad Kubickiego.

W wydarzeniu wzięło udział około 500 osób z całej Polski, eksperci edukacyjni i media. W uroczystej gali w Sali Wielkiej Balowej uczestniczyła Minister Edukacji Narodowej Pani Krystyna Szumilas, która podkreślała istotną rolę prezentowanych projektów w procesie edukacji. „Projekt edukacyjny to najefektywniejsza metoda kształtowania"- powiedziała Minister Szumilas podczas OPPM. Nad stanowiskami pochylali się eksperci, zadający czasami bardzo dociekliwe pytania, ale także odpytywani przez uczniów.

Ogromnym wyróżnieniem były odwiedziny stoiska Szkoły Podstawowej w Radomnie przez Panią Minister, która podkreśliła „że takim zaangażowanym uczniom, jakich dostrzega na tym stanowisku, pozostaje tylko życzyć dalszych sukcesów w przyszłości". Tego wyjątkowego gościa poczęstowano chlebem ze smalcem. Na stanowisku zaprezentowana była historię Radomna, najciekawsze miejsca i ludzie, zwyczaje, obrzędy i gwarę Ziemi Lubawskiej. Na spotkaniu wyeksponowano zanikający zawód kowala, do czego materiały zbierane są już od dwóch lat. Makieta zagrody kowala barwna i kolorowa przyozdobiona kwiatami malw, była dodatkowo zilustrowana oryginalnymi dokumentami, które dla Szkolnej Izby Regionalnej udostępnił Pan Władysław Wroński, kowal z Kazanic, dziadek opiekunki koła Pani U. Wachowiacz. Były też inne pamiątki, zdjęcia, wywiady, chleb ze smalcem i berbuch (regionalna babka ziemniaczana), którym chętnie częstowali się uczestnicy spotkania.

Co właściwie dał udział w Ogólnopolskiej Prezentacji Projektów Młodzieżowych? Między innymi możliwość rozmowy z ekspertami związanymi z edukacją, którzy przyglądali się projektom, dzielili się swoimi doświadczeniami i inspirowali do kolejnych działań, a także spotkania i dzielenie się doświadczeniami z innymi zespołami i wspólne świętowanie swoich sukcesów. Było to wyjątkowym wydarzeniem w pracy szkolnego koła historycznego, które pokazało ile pozytywnej energii można wykrzesać z młodzieży.

Tekst i foto  Urszula Wachowiacz

Konkurs współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Baner ORE