Gmina

Aktualności

"Jeden rok w czeskim i polskim regionie"

Rozmiar czcionki:

comenius.logo

Z Comeniusem poznajemy europejskie regiony

We wrześniu 2011 roku Gimnazjum w Jamielniku nawiązało współpracę z Gimnazjum w Kojetin w Czeskiej Republice. Wspólnie napisaliśmy Partnerski Projekt Szkół Programu Comenius, w ramach Programu „Uczenie się przez całe życie” pt. „Jeden rok w czeskim i polskim regionie”.

          Spośród 33 wniosków dwustronnych nasz oceniono na 93,6% i Narodowa Agencja podjęła decyzję o przyznaniu dofinansowania przeznaczonego na jego realizację. Dofinansowanie otrzymaliśmy z KE.
         Umowa zawarta została pomiędzy Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji – Narodową Agencją Programu „Uczenie się przez całe życie”, reprezentowaną przez Dyrektora Annę Atłas, oraz Gminą Nowe Miasto Lubawskie, reprezentowaną przez Wójta Tomasza Waruszewskiego dla Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Jamielniku, którego Dyrektorem jest Marzena Weisgerber.
         Funkcję koordynatora projektu pełni szkoła w Czechach, którego Dyrektorem jest Květoslava Švédová. Gimnazjum w Jamielniku jest szkołą partnerską.
       Projekt jest efektem współpracy nauczycielek Zuzany Kebzová i Renaty Kirzeniewskiej. Tłumaczenie polskiego tekstu wykonał nauczyciel Łukasz Rumiński.
         Polsko-czeska wymiana obejmie 25 uczniów polskich i 25 czeskich biorących udział w dwóch wizytach, podczas których będą oni pracować w grupach międzynarodowych pod kierunkiem nauczycieli. Ponadto odwiedzą miejsca ważne dla kultury obu krajów. Młodzież zostanie zakwaterowana w domach swych rówieśników. Nasi uczniowie dowiedzą się o kraju przyjaciół: życiu szkoły, zajęciach pozaszkolnych, specjałach regionalnych, zwyczajach. Stworzy to okazję do wspólnego poznania młodzieży z obu krajów.
        Uczniowie będą komunikować się przez Internet (chaty, e-maile), a ich współpraca zaowocuje powstaniem kalendarza, w którym każda ze szkół stworzy po sześć stron. Każda strona zawierać będzie obraz dotyczący jednego tematu wybranego przez uczniów z krótkim opisem w trzech językach: czeskim, polskim i angielskim. Podczas komunikacji uczniowie będą mieli możliwość doskonalenia umiejętności posługiwania się językiem angielskim.
       Poznając styl życia obu krajów, ucząc się prostych wyrażeń w obu językach, spędzając czas z zagranicznymi przyjaciółmi zawiążą się nowe przyjaźnie, które mają szansę rozwiązać problemy wynikające z różnorodności kulturowej.

Wyłączną odpowiedzialność za treść publikacji ponosi wydawca, KE nie odpowiada za wykorzystanie tych informacji w jakikolwiek sposób.

 

 koordynator projektu

Renata Kirzeniewska

 

 

Share