XVII Międzygminny Festyn Ekologiczny Tylice – Welski Park Krajobrazowy 2012

Festyn ekologiczny29 września 2012 roku Szkoła Podstawowa w Tylicach po raz kolejny była organizatorem Międzygminnego Festynu Ekologicznego, w którym uczestniczyli uczniowie szkół podstawowych powiatu nowomiejskiego z Bratiana, Grodziczna, Gwiździn, Mroczna, Nowego Miasta Lubawskiego, Skarlina oraz z Tylic.
Młodzi ekolodzy wraz z opiekunami wyruszyli na łono natury do Welskiego Parku Krajobrazowego. Tam czekał na nich pracownik parku, który zapoznał uczestników wyjazdu ze skrzynkami lęgowymi niektórych ptaków.

Następnie uczniowie zwiedzali ekspozycje Muzeum Etnograficznego i Muzeum Przyrody znajdujące się w miejscowości Jeleń.

Był też czas na rekreację ruchową i pieczenie kiełbasek przy ognisku. Można było obserwować i podziwiać przyrodę przez lornetkę, lunetę i aparaturę do nasłuchu. Na koniec młodzi ekolodzy udali się nad rzekę Wel do rezerwatu przyrody „Piekiełko", by dokonać analizy porównawczej wody z rzeki i z kranu.

Pani Dyrektor SP w Tylicach Jolanta Kowalewska wręczyła przedstawicielom wszystkich szkół podziękowania za udział w ekologicznym przedsięwzięciu. Każdy uczestnik wycieczki otrzymał skromny upominek.

Organizatorzy festynu dziękują sponsorom, bez których nie odbyłaby się ekologiczna impreza: Olsztyńskiemu Centrum Edukacji Ekologicznej; obsłudze Welskiego Parku Krajobrazowego, Starostwu Powiatowemu w Nowym Mieście Lub.; Urzędowi Gminy Nowe Miasto Lub. z/s w Mszanowie; Radzie Rodziców przy SP w Tylicach. Patronat medialny nad imprezą objęła Gazeta Nowomiejska.

Koordynator XVII Festynu Ekologicznego Grażyna Zagórska festyn podsumowuje słowami:

„Myślę, że uczestnicy festynu będą wracali do miejsc, które odwiedziliśmy i wpiszą wartości ekologiczne trwale do swojego życia"

Tekst i foto: Szkoła Podstawowa Tylice