Zielona Flaga

eco-schools logoDecyzją Kapituły Programu Szkoły dla Ekorozwoju z dnia 28 września 2012 roku Zespół Szkół im. Jana Pawła II otrzymał certyfikat Lokalnego Centrum Edukacji Ekologicznej, zaś Szkoła Podstawowa im. ks. K. Wróblewskiego w Gwiździnach i Zespół Szkół im. Rodu Działyńskich w Bratianie zdobyły prestiżowy certyfikat ZIELONEJ FLAGI. Jest to tytuł nadawany szkołom na całym świecie w ramach realizowanego od 1994 roku Programu Eco-Schools (www.eco-schools.com), polegającego na podnoszeniu świadomości ekologicznej młodzieży szkolnej poprzez działania na rzecz efektywnego wykorzystania energii i surowców oraz zrównoważonej gospodarki odpadami (w tym recyklingu) w szkołach i ich otoczeniu.

Wręczenie międzynarodowych certyfikatów odbyło się podczas Regionalnej Konferencji Szkoły dla ekorozwoju, która odbyła się we wtorek 20 listopada w Olsztyńskiej Szkole Wyższej im. Józefa Rusieckiego w Olsztynie. W konferencji tej wzięli udział przedstawiciele trzech nagrodzonych szkół z Gminy Nowe Miasto Lub. Jest to wielkie wyróżnienie, ale także potwierdzenie zaangażowania uczniów i nauczycieli w działania proekologiczne. Jak powiedziała pani Beata Kunc, przedstawiciel Fundacji Partnerstwo dla Środowiska, jest to także ogromny sukces, który z pewnością znajdzie przełożenie na aktywność dzieci i młodzieży w przyszłości. Inicjatywy młodych ekologów zaś to doskonały dowód na to, że szkoły naszej Gminy osiągają światowy poziom edukacji ekologicznej.
Koordynatorami działań ekologicznych byli: Szkoła Podstawowa im. ks. K. Wróblewskiego w Gwiździnach – Anna Falkowska, Bożena Hoppe, Urszula Świniarska i Ewa Skubaja, Zespół Szkół im. Rodu Działyńskich w Bratianie – Dorota Oczkowska, Dorota Lipska i Gabriela Mioskowska, Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Jammielniku – Mirosława Granica, Iwona Wasilów.

Tekst: Ewa Skubaja, Foto: Dorota Lipska