Aktualności sportowe

Zuzia Skubaja nasza nadzieja olimpijska

Zuzia SkubajaW naszej Gminie wyrasta talent kolarski na skalę krajową, a w przyszłości zapewne i międzynarodową. To Zuzia Skubaja, uczennica II kl. gimnazjum w Zespole Szkół w Bratianie. Ma 14 lat.

Miłość do roweru zaszczepił jej Tata, który kiedyś intensywnie trenował kolarstwo. W latach 90-tych został Drużynowym Mistrzem Polski. Miłość do roweru przetrwała i kiedy na terenie gminy Nowe Miasto Lub. powstała grupa kolarska GKL-AGA TEAM, Tata Zuzi znów zaczął startować w wyścigach kolarskich. Były to głównie amatorskie wyścigi MTB. W 2010 roku, do grupy dołączyła też Zuzia. W sezonie 2010 wystartowała w kilku wyścigach organizowanych przez Cezarego Zamanę i Czesława Langa oraz w wyścigu MTB u Brata Jana. W 2011 roku Zuzia wyraziła chęć przejścia do licencjonowanego klubu kolarskiego LKK Ziemia Lubawska. Trenerem jej został Jan Leliwa, który dba też o to, by Zuzia miała fundusze na liczne wyjazdy na wyścigi kolarskie, odbywające się w różnych regionach Polski. Zuzia trenuje też pod okiem swego Taty. Pierwszym wyścigiem w jakim wystartowała Zuzia był wyścig zorganizowany w ramach Uczniowskich Klubów Sportowych województwa kujawsko-pomorskiego o Mistrzostwo Województwa kujawsko-pomorskiego MTB. Ten wyścig Zuzia wygrała.

Później rozpoczęła się jej przygoda z kolarstwem szosowym, torowym i przełajowym.Przed startem male

O Zuzi piszą na portalach internetowych. Nazywają ją ''jedną z najbardziej utalentowanych zawodniczek najmłodszego pokolenia w kraju''. Piszą, że ''ma wyjątkową łatwość wygrywania,a z tym się trzeba urodzić''. Uważają Zuzę za ''rewelację sezonu''. (wama-sport.pl)

Na podium maleW październiku 2011 roku Zuzia przeszła do kategorii Juniorek Młodszych. Zadebiutowała w tej kategorii podczas Pucharu Polski w Przełajach w Ełku i Giżycku.

Obecnie Zuzia nie prowadzi intensywnych treningów kolarskich. Jej treningi to ćwiczenia ogólnorozwojowe na sali. Od grudnia treningi te będą intensywniejsze, gdyż Zuza zacznie przygotowania do Mistrzostw Polski w przełajach, które odbędą się 7-8.01.2012 r. w Ełku. W grudniu najprawdopodobniej wystartuje w Pucharze Polski w przełajach w Wydminach.

Widać z tego, że na razie Zuzia jeszcze „bawi się rowerem" próbując swoich sił w różnych, nieraz odległych dyscyplinach kolarskich, ale co najważniejsze, we wszystkich z sukcesami. Życzymy jej, gdy już zdecyduje jakiej poświęcić najwięcej sił i energii, samych zwycięstw i oczywiście medali olimpijskich dla przypieczętowania kariery.

Osiągnięcia sportowe Zuzi:

IMPREZY W RAMACH UCZNIOWSKICH KLUBÓW SPORTOWYCH WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO

CYKL WYŚCIGÓW NADZIEJE OLIMPIJSKIE

IMPREZY WARMIŃSKO – MAZURSKIEGO ZWIĄZKU KOLARSKIEGO

WYŚCIGI NA TORZE

MISTRZOSTWA POLSKI LZS

Relacjaz wyścigu kolarskiego, który dbył się we Wielkim Rychnowie. Wyścig kategorii, w której startowała Zuzia rozpoczyna się w 12.37 minucie. Zuzia jedzie w zielono-pomarańczowo-białym stroju.