Wójt zabiega u Ministra Rynasiewicza o budowę chodnika wzdłuż drogi krajowej w Bratianie.

Temat budowy pasa pieszego wzdłuż drogi krajowej nr 15 na odcinku Bratian – Łąki Bratiańskie ciągnie się już ponad 9 lat.

Stan drogi bratiańskiej jest niebezpieczny, przede wszystkim dla pieszych uczestniczących w ruchu drogowym. Niebezpieczeństwo wzrasta szczególnie w okresie jesienno - zimowym, gdy poruszanie się oblodzonym i zaśnieżonym poboczem jest trudne, a piesi podróżują po jezdni. Często dochodzi do kolizji i wypadków.

Władze gminy pragną mieć na to wpływ. Od 2007 roku trwają formalne starania o podarowanie pieszym większego komfortu. Istotną zmianę w tej sprawie przyniósł rok 2011, kiedy to Gmina podpisała porozumienie z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad Oddział Olsztyn, dotyczące wspólnej inwestycji – budowy jednostronnego ciągu pieszo – rowerowego w ciągu odcinka Bratian – Łąki Bratiańskie . W ramach realizacji umowy wykonana została dokumentacja techniczna.

Drugim ważnym przełomem w sprawie, w związku z uznaniem za zasadne przez GDDKiA budowy chodnika przy DK15, było wprowadzenie owego przedmiotowego zadania do planu zadań w ramach realizowanego przez GDDKiA Programu Budowy Ciągów Pieszo – Rowerowych. Jak wynika z pisma przesłanego od inicjatorów programu w miesiącu kwietniu 2014 roku, zadanie to znajdowało się na 254 pozycji na 787 zadań przyjętych do planu.

Po wszelkich bezskutecznych interwencjach szczebla regionalnego przyszedł więc czas na ostateczne działania wyższego wymiaru. Obecnie Wójt Gminy poczynił kolejne kroki na rzecz poprawy funkcjonowania ruchu drogowego w Bratianie. Dnia 8 kwietnia br. wybrał się do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju w celu ponownego zabiegania o budowę chodnika w tejże miejscowości. Odbył tam spotkanie z Wiceministrem Infrastruktury i Rozwoju Zbigniewem Rynasiewiczem, odpowiadającym za sprawy dróg i bezpieczeństwa ruchu drogowego na terenie naszego kraju oraz Senatorem RP Stanisławem Gorczycą, podczas którego zaobserwował zainteresowanie daną sprawą.

Obecnie oczekujemy na informacje odnośnie możliwości sfinansowania inwestycji.

Wójt Gminy Tomasz Waruszewski jest pełen nadziei, iż jego wizyta przyniesie pozytywne rezultaty, ponieważ jak twierdzi: „Jest teraz ostatni moment na to, by zabezpieczyć środki na budowę chodnika przy drodze krajowej w Bratianie. Budowa obwodnicy NML uniemożliwi nam zrealizowanie owego przedsięwzięcia ze środków GDDKiA.”