25 lat Samorządności

25 lat temu – dokładnie 27 maja 1990 roku odbyły się w Polsce pierwsze po II Wojnie Światowej demokratyczne wybory samorządowe. Z tej okazji, w 25-tą rocznicę powstania samorządów, Gmina Nowe Miasto Lubawskie 27 maja 2015 roku godnie uczciła to wydarzenie uroczystą Sesją Rady Gminy.

Miała ona miejsce środowego poranka w Świetlicy Wiejskiej w Mszanowie.

Spotkanie uroczyście otworzył Przewodniczący Rady Gminy – Zbigniew Wiśniewski, po czym odśpiewano hymn państwowy. Na sali nie zabrakło tych, którzy w ostatnim ćwierćwieczu budowali gminny samorząd: byłych i obecnych radnych oraz sołtysów, pracowników samorządowych - emerytowanych i obecnych z wieloletnim stażem. Liczne audytorium uzupełnili zaproszeni goście, a wśród nich Starosta Nowomiejski – Andrzej Ochlak. Gospodarzem uroczystości był Wójt Gminy – Tomasz Waruszewski. Wygłoszono okolicznościowe mowy na temat obchodzonego jubileuszu, a także prelekcję na ten temat zaprezentował dr Mariusz Popławski z Wydziału Politologii i Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W interesujący sposób opowiedział o społeczności lokalnej jaką jest gmina – jej urokach, znaczeniu, a także przypomniał i przybliżył pokrótce historie przebytej drogi ku pierwszemu referendum oraz dalszych losów samorządu terytorialnego.

Podczas wydarzenia nie zabrakło czasu na dopełnienie sesyjnych obowiązków. Rada Gminy m.in. podjęła dwie uchwały – w sprawach: rozpatrzenia i zatwierdzenia sprawozdania finansowego za 2014 rok i udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy za 2014 rok.

Jubileusz 25-tej rocznicy pierwszych wyborów samorządowych był wspaniałą okazją do przekazania gratulacji oraz wyrazów uznania za długoletnią, pełną oddania i sumienności pracę w samorządzie. Punktem ostatnim uroczystości było więc wręczenie przez Wójta Gminy oraz Przewodniczącego Rady Gminy pamiątkowych statuetek oraz listów gratulacyjnych zasłużonym gościom.

To podniosłe i uroczyste spotkanie na pewno na długo pozostanie w pamięci uczestników.