Gmina

Aktualności

Barszcz Sosnowskiego i Mantegazziego niebezpieczne dla ludzi i zwierząt

Rozmiar czcionki:

Szanowni Państwo, w związku z występowaniem na terenie kraju siedlisk barszczy kaukaskich (barszczu Sosnowskiego i barszczu Mantegazziego) prosi się mieszkańców Gminy o zgłaszanie faktu odk rycia występowania rośliny do Urzędu Gminy Nowe Miasto Lubawskie z/s w Mszanowie pod numerem telefonu (56)47 26 303.

Barszcz Sosnowskiego jest śmiertelnie niebezpieczny dla ludzi i zwierząt. Szczególnie groźne są wydzielane przez niego olejki eteryczne, które przy kontakcie ze skórą powodują poważne i bolesne oparzenia, prowadzące nawet do zgonu.  Barszcz Sosnowskiego jest szczególnie niebezpieczny latem, kiedy jest wysoka temperatura. Olejki eteryczne w nim zawarte w kontakcie ze skórą i pod wpływem światła słonecznego mogą powodować silne oparzenia drugiego i trzeciego stopnia. Reakcja ta pojawia się jednak dopiero od 30 minut do dwóch godzin po kontakcie z rośliną, dlatego poszkodowani często nie zdają sobie sprawy z niebezpieczeństwa

 

 

 Takich roślin szukajmy:

 

 

Share