Zachęcamy do walki z nienawiścią

HejtStop to kampania, której celem jest walka z antysemityzmem, homofobią, ksenofobią, rasizmem oraz każdą inną formą nienawiści pojawiającą się w przestrzeni publicznej.

Zachęca ona odbiorców do reagowania na nieprzyjazne treści – zgłaszania faktu o ich istnieniu, bądź samodzielnego usuwania z murów miast, wsi i Internetu.

W ramach działalności twórcy kampanii uruchomili stronę internetową oraz aplikacje mobilne na Android, iOS oraz Windows Phone, które posiadają mechanizm dodawania i mapowania hejtów - czyli wrogich napisów. Połączyli także swoje siły, z obserwowanym przez ponad 15 tys. osób, profilem facebookowym – „Wielkie sprzątnie FB. Stop mowie nienawiści, faszyzmowi i agresji”. Prowadzony jest monitoring portali społecznościowych i nauka samodzielnego zgłaszania przejawów mowy nienawiści.

HejtStop jest po to, by reagować. Jak?

Obszar działania mury polskich miast:

1. zrób zdjęcie telefonem,
  2. wejdź na stronę www.hejtstop.pl,
  3. zgłoś hejta,
  4. wskaż lokalizację – podaj adres oraz zaznacz na mapie,
  5. wgraj zdjęcie.

Obszar działania Internet:

1. wejdź na Fanpage, który Twoim zdaniem posiada nieprzyjazne treści,
  2. zgłoś stronę do usunięcia: kliknij w ikonę "" (znajdujący się górnym prawym rogu ekranu), wybierz: „Zgłoś stronę” --> „Myślę, że nie powinno jej być na Facebooku” --> „Zawiera mowę nienawiści”.

(Jeśli otrzymasz odmowną decyzję z portalu Facebook (a tak prawdopodobnie będzie) odwołaj się od niej klikając „smutną buźkę” i pisząc dlaczego nie zgadzasz się z decyzją. Przy odpowiedniej ilości zgłoszeń strona zostanie usunięta. Można też zgłaszać pojedyncze posty na stronie, to zwiększy szansę jej likwidacji. )

Organizatorzy cały czas aktywnie pracują nad rozbudową sieci animatorów lokalnych, organizacji i nieformalnych grup partnerskich. Poszukują również stażystów i praktykantów.

Zachęcamy do zapoznania się z programem i działalnością ww. kampanii. Nienawistne napisy na budynkach, brutalne treści w Internecie to nasza codzienność. Towarzyszą nam nieustannie, niezauważone, pozostawiane same sobie. Możemy mieć na nie wpływ i oczyszczać świat z „brudów”.

(Źródło oraz więcej informacji: http://hejtstop.pl/ , https://www.facebook.com/wielkie.sprzatanie )