Wybory parlamentarne 2015 wkrótce

Już niebawem – dokładnie dnia 25 października 2015 br. odbędą się wybory parlamentarne, w których zdecydujemy kto przez najbliższe 4 lata zasiadał będzie w ławach Sejmu i Senatu. Wybierzemy 460 posłów i 100 senatorów.

Wybory do Sejmu zrealizowane zostaną w systemie proporcjonalnym – tzn., że oddany głos przypadnie zarówno liście partyjnej, jak i konkretnemu kandydatowi. Jednomandatowe okręgi wyborcze obwiązują natomiast w wyborach do Senatu.

W okręgu wyborczym nr 34, w którego skład wchodzi Gmina Nowe Miasto Lubawskie, 10 komitetów wyborczych zgłosiło kandydatów na posłów. Są to: KW Prawo i Sprawiedliwość, KW Platforma Obywatelska RP, KW Razem, KW KORWiN, KW Polskie Stronnictwo Ludowe, KKW Zjednoczona Lewica SLD + TR + PPS + UP + Zieloni, KWW „Kukiz’15”, KW Nowoczesna Ryszarda Petru, KWW JOW Bezpartyjni, KWW Zbigniewa Stonogi.

Czynne prawo wyborcze w ww. wyborach przysługuje wszystkim obywatelom Polski, którzy ukończyli 18 rok życia. Można z niego skorzystać osobiście, korespondencyjnie lub przez pełnomocnika.

Głosowanie odbędzie się na różnokolorowych kartach do głosowania - innej do Sejmu, innej do Senatu. Będziemy mogli wybrać określonego kandydata stawiając znak „X” obok jego nazwiska. W każdym okręgu będzie pewna liczba kandydatów, z których wybieramy tylko jednego. Dotyczy to zarówno głosowania na posłów jak i na senatorów.

Zachęcamy wszystkich obywateli do wzięcia udziału w budowaniu polskiej demokracji! 25 października 2015 roku, w godzinach od 7:00 do 21:00, udajmy się do lokalu swojej obwodowej komisji wyborczej i decydujmy!

Warto już wspomnieć, że na ten dzień Urząd Gminy przygotował również udogodnienia transportowe! W dniu wyborów zostaną podstawione specjalne busy, które ułatwią wyborcom dotarcie do lokali wyborczych. (Rozkład jazdy)

Głosowanie w miejscu stałego zamieszkania, Głosowanie poza miejscem zamieszkania w kraju, Dopisanie do spisu wyborców w wybranym obwodzie głosowania

Spis wyborców

Zaświadczenie o prawie do głosowania