PCK zrealizował zadania

Pierwsza pomoc

W maju br. zorganizowano kilka imprez, w których brali udział mieszkańcy naszej Gminy. Częściowo sfinansowała je Gmina Nowe Miasto Lubawskie, z pieniędzy przeznaczonych w budżecie na dotacje dla podmiotów nie należących do sektora publicznego.

Organizatorem tych przedsięwzięć był Warmińsko-MazurskiOdział Okręgowy PCK, wyłoniony w drodze otwartego konkursu ofert, a bezpośrednim wykonawcą Oddział Rejonowy PCK w Nowym Mieście Lubawskim.

I. Realizując zadanie „Upowszechnianie wśród dzieci i młodzieży zasad udzielania pierwszej pomocy" przeprowadzono:

• Konkurs wiedzy o PCK oraz udzielaniu pierwszej pomocy dla szkół podstawowych. Odbył się on 10 maja w szkole podstawowej w Tereszewie. V miejsce zajęła w nim Szkoła Podstawowa im. Ks. Kazimierza Wróblewskiego w Gwiździnach.
  • XII Rejonowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjal-nych. Mistrzostwa te odbyły się w Zespole Szkół im. Rodu Działyńskich w Bratanie. Zadaniem zespołów startujących w tych zawodach było udzielenie pierwszej pomocy ofiarom wypad-ków, w tym dwu komunikacyjnych oraz rozwiązanie dziesięciopunktowego testu z wiedzy zdobytej na kursie udzielania pierwszej pomocy. W kategorii szkól gimnazjalnych pierwsze miejsce zajęła reprezentacja Zespołu Szkół w Bratanie.

II. Realizując zadanie „Propagowanie idei honorowego krwiodawstwa", zorganizowano dla krwiodawców i sympatyków krwiodawstwa III turniej warcabowy im. Józefa Turowskiego. III miejsce zajął w nim Grzegorz Zboiński z Nowego Dworu Bratiańskiego. Puchar za zajęcie II miejsca w tym turnieju przyozdabiał herb naszej Gminy.

Zagłębiając się w cele jakie przyświecały organizatorom, można bez kozery stwierdzić, że nasze pieniądze zostały dobrze wydane.