Naziemna telewizja cyfrowa

DVB-T LogoMoże nie wszyscy jeszcze wiedzą że na terenie naszej Gminy można bez problemu odbierać sygnał naziemnej telewizji cyfrowej (NTC). Informowaliśmy już o tym na starej wersji strony Gminy. Od tego czasu wiele się zmieniło, dlatego jeszcze raz zamieszczamy zaktualizowaną informację.
Aby odbierać NTC wystarczy nakierować antenę na RTON Iława – Kisielice. Posiadacie telewizorów nabytych w ostatnim okresie wystarczy, że przeskanują zakres cyfrowy i mogą cieszyć się wieloma dodatkowymi programami. Właściciele nabytych wcześniej odbiorników oraz wszyscy posiadacze odbiorników kineskopowych mogą zaopatrzyć się w tunery zewnętrzne i podłączyć je do telewizorów.

Uzyskiwany, nawet na starych telewizorach, obraz jest doskonałej jakości. Tunery można nabyć w sklepach z elektroniką. Ceny zaczynają się od ok. 80 zł (przy zakupie w sklepach internetowych).

Kilka porad:

• Do odbioru telewizji cyfrowej nie jest wymagana wymyślna antena. Przy naszych odległościach wystarczy zwykła yaga i to bez wzmacniacza, a jedynie z symetryzatorem. Jeżeli wzmacniacz byłby konieczny, to najlepiej zakupić taki na 5V, bo nie wymaga on zewnętrznego zasilacza, gdyż zasilany jest bezpośrednio z tunera. Wymagania odbioru cyfrowego są wiele mniejsze niż analogowego, a przy silnym sygnale, wzmacniacz może wręcz pogorszyć odbiór.
  • Kupując tuner należy zwrócić uwagę aby był on dostosowany do obsługę formatu wizji SD i HD kodowanych w systemie MPEG-4, (dokładniej H.264/AVC) oraz dźwięku w formacie MPEG-2 oraz AC- 3 (Dolby Digital) i E-AC-3 (Dolby Digital Plus).
  • Tuner powinien posiadać wyjścia wizji i fonii zgodne z tymi, jakie są w posiadanych telewizorach. Dla kineskopowych jest to eurozłącze lub ostatecznie wejście wideo, a dla paneli wyjście HDMI. Posiadacze zestawów kina domowego bez wejść HDMI powinni szukać tuner z wyjściem cyfrowym dźwięku, jeżeli chcą cieszyć się nim w pełnej krasie.
  • Należy unikać tunerów nieznanego pochodzenia, gdyż utrudniona, albo wręcz niemożliwiona jest w takim przypadku aktualizacja oprogramowania wewnętrznego. Minimum to sprawdzenie czy dystrybutor dysponuje stroną internetową i jakie wsparcie na niej oferuje.

Obecnie, całkiem za darmo, jedynie po opłaceniu abonamentu radiowo telewizyjnego, można w doskonałej jakości oglądać 21 programów telewizyjnych. Są to:
TVP 1 HD, TVP 1, TVP 2 HD, TVP 2, Polsat, TVN, TV4, TV Puls, TVP Info Gdańsk, TVP Info Olsztyn, TVN7, Puls 2, TV6, Polsat Sport News, ESKA TV, TTV, POLO TV, ATM Rozrywka TV, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia.
Przypominamy, że 28 listopada 2012 r. zostanie zaprzestane nadawanie analogowe z Iławy, a w 2013 r. z innych nadajników.
Wiążące informacje można znaleźć na stronie operatora NTC Firmy Emitel. Na tamtejszym forum można uzyskać wiele cennych informacji i porad.