Gmina

Aktualności

Wiertnia w Nowym Dworze pracuje

Rozmiar czcionki:

 

2 października 2012 roku spółka Marathon Oil Polska zaprosiła na swój obiekt w Nowym Dworze Bratiańskim przedstawicieli władz i społeczeństwa w celu zaprezentowania urządzenia wiertniczego, zapoznania ze stosowaną technologią oraz zaprezentowania jakie środki stosowane są w celu zapewnienia niezakłóconego życia i pracy okolicznych mieszkańców, a także ochrony przyrody, wód gruntowych itp. przed ewentualnymi skutkami ubocznymi prowadzonych robót.

Na wiertni
W spotkaniu uczestniczyli Wicemarszałek Sejmiku Warmińsko Mazurskiego Jarosław Słoma, Dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Grzegorz Drozdowski, Pełnomocnik Marszałka Województwa ds. gazu łupkowego Piotr Pasternak, Dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Biura Planowania Przestrzennego w Olsztynie Hanna Jędrasik, Starosta Nowomiejski Ewa Dembek, Wicestarosta Marcin Buliński, Wójt Gminy Nowe Miasto Lubawskie z/s w Mszanowie Tomasz Waruszewski, Carl HubacherProboszcz Parafii pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Radomnie ks. kan. Zygmunt Leyk, przedstawiciele Warmińsko - Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie, Starostwa Powiatowego, Radni Powiatu i Gminy, Sołtysi okolicznych wsi oraz media. Ze strony Marathon Oil, Prezes na Polskę Carl Hubacher, kierownik d/s wierceń Don Day i Dyrektor d/s Rozwoju i Kontaktów z Rządem Paweł Pudłowski.
Po powitaniu, goście zostali zapoznani z zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi na terenie wiertni, następnie zabrał głos Prezes Carl Hubacher, który w swoim wystąpieniu, podkreślał wagę jaką firma przywiązuje do ochrony środowiska i bezpieczeństwa oraz jak najlepszych stosunków z mieszkańcami gmin, na terenie których pracują. Po nim głos zabrał Marszałek Jarosław Słoma. Głównymi tezami jego wystąpienia było znaczenie eksploatacji gazu łupkowego dla kraju i jakie zmiany może to wywołać na Jarosław Słomaświatowym rynku paliw. Podkreślił, że zmiany te nie wszystkim są na rękę i może być to źródłem obaw jakie rozsiewane są w związku z podjęciem poszukiwań gazu. Starosta Ewa Dembek podziękowała firmie za dobrą współpracę układającą się bez zbędnych nieporozumień i za korzyści jakie wyciągnęły lokalne firmy z działalności spółki na naszym terenie. Wójt Gminy Nowe Miasto Tomasz Waruszewski wyraził nadzieję, że wyniki poszukiwań na terenie Gminy będą pozytywne, a eksploatacja gazu da wymierne korzyści dla Gminy i jej mieszkańców.
Przed zwiedzaniem wiertni, Kierownik Don Day zapoznał przybyłych ze stosowaną technologią, ze Don Dayszczególnym podkreśleniem wszystkich środków zabezpieczających środowisko i zapewniających bezpieczeństwo. Po tych wstępach wszyscy udali się pod wieżę wiertniczą, gdzie ks. kan. Zygmunt Leyk odmówił krótką modlitwę w intencji pomyślnej realizacji przedsięwzięcia i poświęcił ją. Po tym można było już rozpocząć zwiedzanie, podczas którego kierownik wiertni zaprezentował stosowane urządzenia i wyjaśniał zainteresowanym bardziej złożone szczegóły techniczne. Rzuca się w oczy wzorowy porządek, organizacja i dbałość o środowisko jaki tam panuje. I tak np:

  • Cała wierzchnia warstwa gleby została zgarnięta na hałdy i zostanie wykorzystana do rekultywacji terenu po zakończeniu działalności.
  • Cały teren został pokryty grubą folią w celu zabezpieczenia przed ewentualnymi przeciekami zanieczyszczeń do ziemi. Na folii tej rozsypana jest warstwa żwiru, a miejsca newralgiczne przykryte są dodatkowo płytami.
  • Nawet deszczówka z terenu jest zbierana i poddawana oczyszczeniu.
  • Woda stosowana do sporządzania płuczki jest filtrowana w celu wielokrotnego uzycia.
  • Zbiorniki paliwa do agregatów prądotwórczych maja podwójne ścianki w celu zapewnienia ich szczelności.

Na zakończenie wizyty, na wspólnym obiedzie, gospodarze w dalszym ciągu wyjaśniali gościom zawiłości techniczne i prawne tego ogromnego przedsięwzięcia, którego część zlokalizowano na naszym terenie. Na pewno rozwiano wiele wątpliwości, które mogli mieć przybyli, a spotkanie będzie podstawą przyszłej dobrej współpracy.

Share