Co nowego na wiertni w Nowym Dworze?

Wiertnia 30 10 mW dniu 30 października wiertnię odwiedzili przedstawiciele Samorządu Gminnego oraz Urzędu Gminy z Przewodniczącym Rady Gminy Romanem Biegajskim oraz Wójtem Gminy Tomaszem Waruszewskim na czele. Była to już kolejna taka wizyta, której celem było zapoznanie się z postępem prac oraz wpływem inwestycji na otoczenie. Wiercenie poszukiwawcze gazu łupkowego w Nowym Dworze Bratiańskim, prowadzone przez spółkę Marathon Oil Polska, przekroczyło półmetek. W dniu spotkania głębokość wiercenia dochodziła do 3 000 m, a wiec pozostało jeszcze około 500 m do osiągnięcia planowanego poziomu.

Przewidywane jest to na połowę listopada. Później pozostanie oczekiwać na wyniki badań pobranych próbek, dla określenia opłacalności pozyskiwania gazu w tym miejscu. Gdyby okazały się one pozytywne, wpłynęłoby to na pewno korzystnie na rozwój Gminy, otwierając przed nią nowe perspektywy. W przeciwnym wypadku Spółka zobowiązana jest do pełnej rekultywacji dzierżawionego terenu przed zwróceniem go właścicielowi.

W krótkim wystąpieniu na początku spotkania Wójt Gminy wyraził zadowolenie, że prace przebiegają tak szybko i sprawnie oraz że nie wpływają one znacząco na środowisko, nie są one uciążliwe dla najbliższych sąsiadów oraz że nie sprawdziły się obawy, że będą kłopoty z dostawami wody. Następnie oprowadzono gości po terenie wiertni udzielając wyczerpujących odpowiedzi na ich pytania.