Ośrodek Wspierania Ekonomii Społecznej w Nidzicy

LogoESNidzicka Fundacja Rozwoju Nida od 1 września 2012 r. realizuje projekt pt. „Ośrodek Wspierania Ekonomii Społecznej w Nidzicy" (OWES), obejmujący swoim zasięgiem cztery powiaty województwa warmińsko – mazurskiego: działdowski, nowomiejski, nidzicki oraz szczycieński.
Celem zaplanowanych na okres 2012 -2015 działań jest podniesienie wiedzy oraz umiejętności osób zainteresowanych tworzeniem i funkcjonowaniem spółdzielni socjalnych oraz działalności odpłatnej stowarzyszeń i fundacji , budowanie wsparcia społecznego i ekonomicznego dla przedsiębiorstw społecznych oraz promocja zatrudnienia w sektorze ekonomii społecznej.

Do udziału w projekcie zapraszamy:

Osoby bezrobotne, nieaktywne zawodowo, społecznie wykluczone i zagrożone wykluczeniem społecznym zainteresowane zdobyciem wiedzy oraz podjęciem zatrudnienia w sektorze ekonomii społecznej;
Rolników i członków rodzin wielodzietnych rolników, którzy posiadają niski areał ziemi oraz uzyskujący niskie dochody;
Przedstawicieli i pracowników podmiotów ekonomii społecznej;
Pracowników instytucji rynku pracy, ośrodków pomocy społecznej i powiatowych centrów pomocy rodzinie;
Pracowników jednostek samorządów terytorialnych, lokalnych przedsiębiorstw i mediów.

W ramach projektu realizujemy następujące działania:

Akademia Przedsiębiorczości Społecznej:
(dla osób bezrobotnych, nieaktywnych zawodowo, zagrożonych wykluczeniem społecznym, rolników, przedstawicieli i pracowników podmiotów ekonomii społecznej, osób zainteresowanych działaniem w sektorze ekonomii społecznej)
Zapraszamy na szkolenia wyjazdowe (3 zjazdy 2-dniowe) z zakresu prawnych uregulowań przedsiębiorstw społecznych, zarządzania, kreowania produktów, marketingu, budowania wizerunku, księgowości , zarządzania oraz źródeł finansowania przedsiębiorstw społecznych;

Wizyty studyjne:

(dla uczestników wszystkich działań projektowych)
Zapraszamy na 1 i 2 – dniowe wizyty do przedsiębiorstw społecznych lub wiosek tematycznych;

Szkoła Liderów Przedsiębiorczości Społecznej:

(dla przedstawicieli i pracowników podmiotów ekonomii społecznej, grup nieformalnych oraz liderów działających społecznie, a także osób zainteresowanych działaniem w sektorze ekonomii społecznej)
Zapraszamy na szkolenia wyjazdowe (3 zjazdy 2-dniowe) z zakresu budowania zespołu, komunikacji w grupie, motywacji, negocjacji, zarządzania zespołem, przywództwa oraz animacji społecznej. Zaplanowana jest również sesja specjalistyczna z zagadnień wskazanych przez uczestników szkoleń.

Inkubator Przedsiębiorczości Społecznej:

Na obszarze objętym działaniem projektu utworzymy punkty filialne ( 1 punkt w każdym z powiatów objętych realizacją projektu. Uczestnicy projektu będą mogli skorzystać z doradztwa podstawowego oraz specjalistycznego w zakresie prawa, księgowości, marketingu, zarządzania, pisania biznes planu, zewnętrznych źródeł finansowania podmiotów ekonomii społecznej;

Szkoła Ekonomii Społecznej:

(dla osób zainteresowanych działaniem w sektorze ekonomii społecznej oraz uczestników projektów systemowych PCPR, KIS, ZAZ, WTZ, a także przedstawicieli i pracowników podmiotów ekonomii społecznej)
Zapraszamy na szkolenia ( 1 – dniowe ) z zakresu podstaw ekonomii społecznej oraz zagadnień specjalistycznych m.in. fundraising organizacji pozarządowych, zasady opracowywania, zarządzania i rozliczania projektów, opracowania modeli biznesowych, marketing i budowanie wizerunku przedsiębiorstw społecznych, tworzenia wiosek tematycznych, biznes plan przedsiębiorstw społecznych, działalności gospodarczej i statutowej organizacji pozarządowych, kreowania produktów oraz współpracy przedsiębiorstw społecznych z biznesem i jednostkami samorządów terytorialnych;

Partnerstwo na rzecz Ekonomii Społecznej:

(dla przedstawicieli instytucji rynku pracy oraz pomocy i integracji społecznej, jednostek samorządu terytorialnego, przedstawicieli lokalnych przedsiębiorstw i mediów oraz przedstawicieli i pracowników podmiotów ekonomii społecznej)
Zapraszamy na warsztaty z zakresu budowania partnerstw lokalnych w celu wspierania rozwoju ekonomii społecznej oraz powstawania wiosek tematycznych;

Punkt Doradztwa Biznesowego:

Oferujemy doradztwo biznesowe dla przedsiębiorstw społecznych, spółdzielni socjalnych oraz organizacji pozarządowych prowadzących działalność gospodarczą lub odpłatną statutową w zakresie pozyskiwania zewnętrznych źródeł finansowania m.in. pożyczki, poszukiwanie nowych rynków, promocja produktów, marki i firmy;

Punkt Informacyjny Ekonomii Społecznej:

(dla wszystkich osób zainteresowanych ekonomią społeczną)
W modelowym Przedsiębiorstwie Społecznym „Garncarska Wioska" k/ Nidzicy będzie prowadzony punkt informacyjny, w którym udostępniana zostanie literatura, czasopisma, opracowania oraz filmy na temat ekonomii społecznej.

Wszelkie informacje na temat działań projektu oraz formularze zgłoszeniowe na usługi szkoleniowe, informacyjne i doradcze dostępne są na stronie www.nida.pl

Szczegółowych informacji pod nr tel. 89 625 22 26 oraz nr tel. 696 088 701 udzielają:
Magdalena Pepłowska – Krzykwa – kierownik projektu
Ewa Sutkowska – asystent kierownika projektu