Gmina przejęła teren po byłym torowisku

TorowiskoPo dwóch latach starań o nieodpłatne przejęcie od PKP nieruchomości po byłym torowisku kolejowym linii Iława Nowe Miasto Lubawskie, w dniu 7 lutego 2013 r. Wójt Gminy Nowe Miasto Lubawskie Tomasz Waruszewski podpisał akt notarialny. W ten sposób Gmina przejęła ten teren we wieczyste użytkowanie. Negocjacje w tej sprawie rozpoczęły się 8 lutego 2011 r., kiedy to Wójt spotkał się przedstawicielami PKP: Zastępcą Dyrektora ds. handlowo-eksploatacyjnych PKP p. Eugeniuszem Badziongowskim i p. Bartłomiejem Sroką. Wynegocjowano wtedy przejęcie od PKP nieruchomości po byłym torowisku. Uzgodniono, iż teren zostanie przekazany Gminie nieodpłatnie jeśli nieruchomość zostanie przeznaczona w przyszłości na cele komunikacji publicznej np. budowę drogi lub ścieżki rowerowej i pod warunkiem zwrotu nadpłaconego podatku.

Na podstawie Aktu Notarialnego Rep. A. nr 1524/2013 Gmina nieodpłatnie przejęła od PKP S.A. prawo użytkowania wieczystego. Łączna powierzchnia przejętego mienia wynosi 29,3445 ha. W jego skład wchodzą: 5 działek w obrębie Bratian, 5 działek w obrębie Chrośle, 4 działki w obrębie Radomno i 1 działka w obrębie Bagno. Łączna wartość rynkowa przejętego prawa użytkowania wieczystego nieruchomości wraz z prawem własności budowli wynosi 656.610,00 zł.

Teraz Gmina ma otwartą drogę do budowy ścieżki pieszo-rowerowej z Bratiana do Łąk Bratiańskich, a w przyszłości ścieżki rowerowej nawet do Iławy.