Gmina

Aktualności

Porozmawiajmy o łupkach

Rozmiar czcionki:

lupki120x116Ministerstwo Środowiska serdecznie zaprasza do udziału w kampanii informacyjnej i dialogu ze społeczeństwem nt. gazu z łupków pn. „Porozmawiajmy o łupkach". Kampania skierowana jest przede wszystkim do mieszkańców dwóch regionów objętych poszukiwaniami gazu z łupków: Polski północnej (woj. pomorskie, kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie) i Lubelszczyzny (woj. lubelskie). Głównym punktem kampanii będą dwa wysłuchania publiczne, z których pierwsze odbędzie się 1 października w Gdańsku, a drugie –8 października w Lublinie.

Czytaj więcej...

Gaz łupkowy u nas – co dalej?

Rozmiar czcionki:

Marathon OilNa początku maja spółka Marathon Oil ogłosiła, że wycofuje się z dalszych poszukiwań gazu łupkowego na terenie Polski. W wydanym przez biuro prasowe Marathon Oil Polska komunikacie, firma ta wyjaśnia, że po nieudanych próbach znalezienia pokładów węglowodorów, nadających się do komercyjnej eksploatacji i szczegółowej analizie i ocenie działalności poszukiwawczej na terenie Polski, zdecydowała się ona wycofać z naszego kraju.

Czytaj więcej...

Ten straszny gaz łupkowy

Rozmiar czcionki:

gaz lupkowyDruga Norwegia! Nieprawda – przyszły bantustan! Gaz łupkowy zaczyna dzielić społeczeństwo. Ile jest prawdy w pogłoskach o szkodliwości jego wydobywania? Spróbujmy spojrzeć na rzecz okiem geologa.

Uczestnicy sporu, który podzielił również Europę, posługują się argumentami bardzo ogólnymi, w dużej mierze politycznymi. Jeśli jednak mocniej ich przyprzeć do muru, okazuje się, że głównym źródłem wiedzy jest film Josha Foxa „Gasland”, szeroko kolportowany w sieci, ostatnio również z polskimi napisami. To jednak nie warstwa informacyjna, lecz niezwykle sugestywne obrazy najbardziej wpłynęły na stan świadomości społecznej. Płonąca woda w kranie stała się ikoną zagrożeń, które niesie eksploatacja gazu łupkowego. I jak tu nie zadumać się nad przenikliwością pewnego wodza rewolucji, który przed prawie stu laty stwierdził, że kino to najważniejsza ze sztuk?

Czytaj więcej...

Gaz łupkowy, niektóre wątpliwości zostały rozwiane

Rozmiar czcionki:

WGaz dniu 1 sierpnia br. w Urzędzie Gminy Nowe Miasto Lubawskie z/s w Mszanowie odbyło się spotkanie mieszkańców Nowego Dworu Bratiańskiego i Lekart z przedstawicielami spółki Marathon Oil Polska. W spotkaniu udział brali również przedstawiciele Urzędu Gminy.
Celem spotkania było udzielenie odpowiedzi na pytania zadawane przez mieszkańców Gminy sąsiadujących z obszarem wierceń. Głównym tematem rozmów podczas spotkania była woda pitna, a właściwie sytuacja, w której wody zabraknie dla mieszkańców i ich gospodarstw. Mimo zapewnień Wójta, iż priorytetem będzie dostarczanie wody mieszkańcom, wątpliwości te nie do końca zostały rozwiane.

Czytaj więcej...

Gaz łupkowy u nas? Niedługo będzie wiadomo.

Rozmiar czcionki:

Gaz łupkowy27 czerwca 2012 roku, odbyło się się spotkanie mieszkańców Nowego Dworu Bratiańskiego, Lekart i Gryźlin z przedstawicielami spółki Marathon Oil Polska. Tematem spotkania, którego gospodarzem był pan Tomasz Waruszewski, wójt Gminy Nowe Miasto Lubawskie, było poszukiwania gazu ziemnego ze złóż niekonwencjonalnych (tzw. gaz łupkowy) na terenie naszej Gminy. Próbny odwiert wykonany będzie właśnie na terenie sołectwa Nowy Dwór Bratiański. Bedzie to pierwszy odwiert na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.

Czytaj więcej...