DZIEŃ DAWCY DLA MIRKA I INNYCH

Mirek

Mam na imię Mirek. Mam 42 lata. Z żoną Małgosią mieszkamy w Kurzętniku. Pracuję w fabryce mebli w Lubawie. Interesuję się motoryzacją, majsterkowaniem, w wolnych chwilach wędkuję. Teraz nie mogę tego robić. W drugiej połowie lipca zdiagnozowano u mnie ostrą białaczkę szpikową. Bardzo szybko okazało się, że przeszczep szpiku jest dla mnie ratunkiem. Wszystkich ludzi dobrej woli proszę o pomoc. Przyjdźcie i zarejestrujcie się jako potencjalni dawcy szpiku - może to Ty dasz komuś szansę na życie.

ZOSTAŃ POTENCJALNYM DAWCĄ SZPIKU!

Rejestracja:

Data: 25 sierpnia 2013 r. (niedziela) Godzina: 10.00 - 16.00  Dkms d

Miejsce: Gimnazjum im. Filomatów Nowomiejskich
Adres: ul. Działyńskich 14, Nowe Miasto Lubawskie

www.dkms.pl

PRZYŁĄCZ SIĘ DO WALKI Z BIAŁACZKĄ
Informacje dla potencjalnych dawców

1. W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego. Dlatego tak ważne jest, aby potencjalnych dawców było jak najwięcej. Daje to większe szanse chorym na znalezienie tego właściwego. Jeśli dziś przyłączysz się do walki z białaczką, jutro może okazać się, że to właśnie Ty możesz uratować komuś życie.

2. Fundacja DKMS Polska została założona w celu poprawienia obecnej sytuacji chorych. DKMS ma swoje korzenie w Niemczech. Został założony 28 maja 1991 roku, jako prywatna inicjatywa. W tym czasie, w Niemczech było zarejestrowanych tylko 3000 potencjalnych dawców. W ciągu 21 lat DKMS rozwinął się, w największy na świecie bank dawców komórek macierzystych, (ponad 3 mln zarejestrowanych dawców), potocznie nazywanych dawcami szpiku kostnego.

3. Każdy człowiek pomiędzy 18, a 55 rokiem życia (który waży minimum 50 kg, lub nie ma dużej nadwagi), może zostać dawcą. W celu określenia antygenów cech zgodności tkankowej wystarczy pobrać do przebadania krew lub wymaz ze śliny z wewnętrznej strony policzka. Faktycznie dawcą zostaniesz, gdy okaże się, że posiadasz takie same cechy zgodności tkankowej, jak chory pacjent. Wtedy niezbędne będą dodatkowe badania lekarskie.

4. Kryteria wykluczające możliwość rejestracji zawarte są w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 12.03.2010 r.

5. Chory na białaczkę dostaje szansę na nowe życie, kiedy dochodzi do przeszczepienia komórek macierzystych od niespokrewnionego, zgodnego genetycznie dawcy. Istnieją dwa sposoby pobrania komórek macierzystych:

I. Pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej - w Polsce stosowane w ok. 80% pobrań do przeszczepów

• Dawca otrzymuje przez okres 5 dni czynnik wzrostu. Pobudza on produkcję komórek macierzystych w szpiku kostnym, które specjalną metodą można następnie pobrać bezpośrednio z krwi.
  • Metoda ta znana jest na świecie od 1988 roku. Według obecnego stanu badań ryzyko wystąpienia odległych w czasie efektów ubocznych jest nieznane.
  • Podczas zażywania leku wystąpić mogą grypopodobne objawy.
  • Nie ma konieczności pobytu w szpitalu.
  • Zabieg pobrania komórek z krwi obwodowej trwa około 3-4 godzin.

II. Pobranie szpiku kostnego

• Szpik pobierany jest z talerza kości biodrowej (nie jest to rdzeń kręgowy). Zabieg odbywa się pod narkozą i trwa około godziny. Pobiera się 5% szpiku, który regeneruje się w przeciągu 2 tygodni.
  • Po pobraniu szpiku dawca może przez kilka dni odczuwać ból w miejscu wkłucia, podobny jak przy stłuczeniach.
  • Dawca przyjmowany jest na oddział zwykle dzień przed pobraniem szpiku. W szpitalu pozostaje 2-3 dni.
  • Decyzja o wyborze jednej z powyższych metod pobrania komórek macierzystych od dawcy uzależniona jest od stanu oraz preferencji chorego na białaczkę pacjenta. W miarę możliwości bierze się pod uwagę życzenia dawcy.

6. Rejestracja dla potencjalnego dawcy jest BEZPŁATNA. Wszystkie koszty rejestracji, czyli 250 zł (w tym badanie próbki krwi w laboratorium) ponosi Fundacja ze środków własnych, które pochodzą z darowizn od osób prywatnych i instytucji. LICZY SIĘ KAŻDA ZŁOTÓWKA, dlatego tak ważne jest wsparcie finansowe - dzięki temu będzie możliwe przebadanie większej ilości dawców, a w efekcie zwiększenie szans na nowe życie.

7. Odznaka Dawcy Przeszczepu i Zasłużonego Dawcy Przeszczepu. Każdemu Dawcy, w zależności od ilości pobrań, przysługuje odznaka „Dawcy Przeszczepu" lub „Zasłużonego Dawcy Przeszczepu". Wszystkie informacje dotyczące przysługujących Dawcom uprawnień znajdziesz na stronie www.dkms.pl.

8. Informacje dodatkowe uzyskasz na www.dkms.pl albo pod nr telefonu 22 331 01 47 oraz mailem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska,
ul. Altowa 18,