Komunikat nr 2

komunikat-2-gwizdziny

Uzupełniając powyższy komunikat informujemy, że w próbkach wody wykryto obecność bakterii pałeczki okrężnicy (łac. Escherichia coli). Jest to bakteria która na co dzień znajduje się w przewodzie pokarmowym człowieka, gdzie spełnia nawet pozytywną rolę wspomagając trawienie. Bakteria ta jest też powszechnie obecna w glebie gdzie dostaje się z kałem. W pewnych przypadkach, ta zdaje się niegroźna bakteria, może być bardzo szkodliwa dla organizmu będąc przyczyną chorób, szczególnie gdy organizmy są młode lub osłabione, a stężenie bakterii duże. Samorząd Gminny stara się zniwelować skutki, ale również bada przyczyny, które mogą powodować taki stan rzeczy, i nie chodzi tu o szukanie winnych, lecz aby wspólnie z Państwem zapobiec nieprawidłowościom, które stwarzają zagrożenia. Przyczyn może być wiele, np.:

• Skażenie wody przez stojącą wodę w sieci zarówno zewnętrznej, jak i wewnętrznej, spowodowane małymi poborami wody, np. przez osoby samotne lub właścicieli działek, jak również nierównomierny ruch wody w sieci spowodowany przerwami w dostawie, np. awarie sieci.
  • Korzystanie przez właścicieli nieruchomości z dwóch ujęć wody – z ujęcia wody ze stacji uzdatniania wody i własnych studni podłączonych poprzez hydrofor, do tej samej sieci wewnętrznej.
  • Brak zaworów zwrotnych za wodomierzem na sieci wewnętrznej – woda zalegająca dość długo na przyłączach w przypadku przerw w dostawie może cofnąć się do sieci zewnętrznej i spowodować jej zanieczyszczenie.
  • Skażenie gruntu przez nieszczelność szamb w pobliżu których instalowane są przyłącza wodociągowe – przy jakichkolwiek awariach przyłączy następuje zanieczyszczenie wody.
  • Nieczynne studnie w gospodarstwach.

Są to tylko niektóre przyczyny, które mogą doprowadzić do zanieczyszczenia wody. W związku z powyższym prosimy o:

• Nie korzystanie z podwójnych ujęć wody włączonych do tej samej sieci wewnętrznej.
  • Przy budowie nowych instalacji wewnętrznych zaleca się montaż zaworu zwrotnego.
  • Uszczelnienie zbiorników na nieczystości płynne (szamba), aby ścieki nie wypływały w głąb gruntu.
  • Przy rzadkim korzystaniu z wody z przyłączy wodociągowych zaleca się pierwszą ilość wody z kranu przeznaczyć na inne cele, niż spożywcze.