Wigilia dla samotnych

Nieodłączną częścią przed bożonarodzeniowego okresu w Gminie Nowe Miasto Lubawskie stają się Wigilie dla osób samotnych. Inicjatywa organizowania spotkań pod choinką, przy nakrytym białym obrusem świątecznym stole, osób których życie nieraz potraktowało okrutnie, o których bliscy zapomnieli, albo, którzy zostali już sami na świecie, wyszła przed trzema laty, od Wójta Gminy Tomasza Waruszewskiego. W tym roku 20 grudnia gościnna aula Zespołu Szkół im. Rodu Działyńskich w Bratianie otworzyła ponownie swoje podwoje dla osób samotnych ze wszystkich sołectw Gminy. Osoby te w imieniu Wójta zostały zaproszone przez swoich sołtysów, którzy najlepiej znając miejscowe realia mogli wytypować osoby naprawdę najbardziej potrzebujące. Wieczerzę Wigilijną poprzedziła Msza święta odprawiona przez Księdza Kanonika Edwarda Barańskiego, proboszcza parafii pod wezwaniem św. Brata Alberta Chmielowskiego, w intencji ubogich, samotnych, opuszczonych i starszych z nowomiejskiej gminy po której wszyscy udali się do pobliskiej szkoły.

Wigilia dla samotnych 2014

Witając gości Wójt Tomasz Waruszewski powiedział, że te wigilie, które powoli stają się tradycją, są dla niego wielką satysfakcją i corocznie niecierpliwie czeka, na to spotkanie z osobami samotnymi i radość mu sprawia, że w ten sposób, choć trochę może ulżyć ich ciężkiemu losowi. Przybyłych przywitały także Pani Anna Pijaczyńska - Dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mszanowie, głównego organizatora uroczystości i gospodarz miejsca uroczystości Pani Ewa Przybylska - Dyrektor Zespołu Szkół. Ksiądz Proboszcz pobłogosławiła opłatki, którymi następnie wszyscy się przełamywali składając sobie życzenia.
Gdy potem wszyscy już zasiedli przy suto zastawionych smacznymi daniami wigilijnych stołach, które przygotowały kucharki z Zespołu Szkół, piękny koncert kolęd dali, przebrani w stylowe, średniowieczne stroje, członkowie XXVI Chorągwi Zamku Bratian pod kierunkiem Dyrektora Gminnego Centrum Kultury w Mszanowie Pana Andrzeja Andrzejewskiego. Cała sala śpiewała kolędy wraz z nimi. Jeszcze długo w bratiańskiej szkole słychać było gwar głosów osób, zadowolonych, że mogły brać udział w tym spotkaniu.

wigilia dla samotnych 2014 wystep
Ta Wigilia była ostatnią organizowaną w tej kadencji samorządowej, ale trzeba mieć nadzieją, że w przyszłym roku, niezależnie w czyje ręce, w wyniku wyborów, powierzone zostanie kierowanie Gminą, tradycja organizowania Wigilii dla samotnych nie zginie.

W tym miejscu Wójt Gminy Nowe Miasto Lubawskie pragnie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania Wigilii, a przede wszystkim pracownikom GOPS w Mszanowie, którzy koordynowali przygotowania, a później dwoili się i troili obsługując gości, pracownikom i uczniom Zespołu Szkół którzy przystroili salę oraz paniom kucharkom które bezinteresownie przygotowały pyszne posiłki, GCK w Mszanowie, XXVI Chorągwi i akompaniującemu zespołowi za oprawę artystyczną oraz Księdzu proboszczowi za oprawę duchową.