Wstrzymanie zbiorów winniczka

winniczekRegionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie podjął decyzję dotyczącą wstrzymania zbioru ślimaka winniczka na terenie województwa warmińsko - mazurskiego w roku 2014.

Przyczyną tej decyzji jest spadek liczebności populacji tego gatunku na terenie województwa oraz wzrost udziału osobników o małych rozmiarach muszli. Została ona podjęta po analizie sprawozdań składanych przez podmioty prowadzące na terenie województwa pozyskanie ślimaka winniczka w 2012 i 2013 r.

Decyzja o zaprzestaniu zbioru tego gatunku w województwie warmińsko - mazurskim w 2014 r. ma na celu wzmocnienie populacji winniczka, umożliwienie przystąpienia do rozrodu osobnikom dojrzałym i zapobiegnięciu pozyskania osobników o muszlach w górnej granicy wymiaru ochronnego, które jeszcze nie miały możliwości rozrodu. Dalsze zezwolenie na pozyskanie doprowadziłoby do jeszcze większego spadku liczebności tego gatunku i wzrostu udziału osobników o małych średnicach muszli. Spowodowałoby to karłowacenie populacji.

Jest to decyzja trudna. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie zdaje sobie sprawę z tego, że w naszym województwie pozyskanie winniczka jest istotnym źródłem utrzymania dla wielu osób. Jednak prosi o przyjęcie tej decyzji ze zrozumieniem. Rezygnacja z pozyskania winniczka w 2014 r. wynika z troski o stan populacji tego gatunku i o utrzymanie jej na stabilnym poziomie, umożliwiającym lepszy zbiór w przyszłości.