Gmina

Aktualności

Informacja dla osób prowadzących działalność w zakresie produkcji pierwotnej i sprzedaży bezpośredniej

Rozmiar czcionki:

logoPowiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Nowym Mieście Lubawskim informuje, że osoby zajmujące się produkcją pierwotną oraz prowadzące sprzedaż bezpośrednią (np. uprawa zbóż, warzyw, owoców, zbiór runa leśnego) zobowiązane są do rejestracji prowadzonej działalności.

Rejestracja jest bezpłatna i należy jej dokonać we właściwej ze względu na siedzibę działalności powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.

Podmiot produkujący zboże, warzywa, owoce i wprowadzający je do sprzedaży (punkty skupu, targowiska) jest obowiązany złożyć wniosek o wpis do rejestru zakładów.  W/w wniosek winien być złożony w terminie co najmniej 14 dni przed dniem rozpoczęcia planowej działalności, w formie pisemnej, według wzorów określonych na podstawie art. 67 ust. 3 pkt 2 ustawy  z dnia 25 sierpnia 2006r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (t. j. Dz. U. z 2010r., Nr 136, poz. 914 z późn. zm.).

Ogólne przepisy higieny dla produkcji podstawowej określa zał. nr I rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) Nr 852/2004 z dnia 29.04.2004r. w sprawie higieny środków spożywczych (Dz. U. UE nr L 139 z późn. zm.).

W celu zapewnienia bezpieczeństwa żywności oferowanej konsumentom konieczne jest uwzględnienie wszystkich etapów w łańcuchu produkcji żywności zgodnie z zasadą ,,od pola do stołu". Skażenie lub zanieczyszczenie surowca roślinnego może nastąpić na każdym etapie począwszy od produkcji podstawowej, aż do dostawy żywności do konsumenta. Każdy z tych elementów w efekcie ma wpływ na bezpieczeństwo żywności.
Należy z całym przekonaniem stwierdzić, że na jakość zdrowotną owoców, warzyw, zbóż itd., a w następstwie żywności, zasadniczy wpływ mają warunki jakie zapewniono w czasie ich uprawy, zbioru, skupu, przechowywania i transportu. Niezachowanie podstawowych zasad higieny, za które należy uważać:

  • zapewnienie warunków do higienicznego mycia rąk,
  • możliwość higienicznego korzystania z ustępu,
  • używanie wody o prawidłowej jakości zdrowotnej,
  • zapewnienie właściwych warunków sanitarno – higienicznych w trakcie produkcji, przechowywania oraz transportu,

 może spowodować zanieczyszczenie owoców i warzyw, którego nie będzie można wyeliminować bądź ograniczyć do zadowalającego poziomu.

Szczególnie dotyczy to owoców i warzyw oferowanych do sprzedaży jako świeże lub przetworzone w nieznacznym stopniu (np. mrożonek), których z uwagi na ich cechy gatunkowe nie można poddać, np. obieraniu, czy efektywnemu myciu (np. maliny, jeżyny, truskawki).

W przypadku tych owoców istnieje duże ryzyko, że ewentualne zanieczyszczenia biologiczne pochodzące od, np. osób pracujących przy uprawie, zbiorze, czy też innych czynnościach związanych z ich pozyskaniem i oferowaniem konsumentowi nie zostaną w pełni usunięte i stanowią potencjalne dla zdrowia konsumenta.

W celu uzyskania dodatkowych informacji należy zgłosić się do siedziby Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Nowym Mieście Lubawskim przy ul. Grunwaldzkiej 3 lub pod nr telefonu 56 49 11 404.

 

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nowym Mieście Lubawskim

Share