Spotkanie w sprawie budowy obwodnicy

Obwodnica24 kwietnia w Sali Konferencyjnej Urzędu Gminy w Mszanowie odbyło się spotkanie najbardziej zainteresowanych budową obwodnicy Nowego Miasta Lubawskiego mieszkańców Gminy z przedstawicielami olsztyńskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz biur projektowych które pracują nad opracowaniem dokumentacji tej drogi. Oprócz nich udział wzięli Poseł na Sejm RP Zbigniew Babalski, Wicestarosta Nowomiejski Marcin Buliński Przewodniczący Rady Gminy Roman Biegajski oraz przedstawiciele władz ościennych gmin.

Zebranie to zorganizował Wójt Gminy Nowe Miasto Lubawskie Tomasz Waruszewski, gdyż wokół budowy obwodnicy powstało wiele niedomówień oraz niejasności, a do niego kierowane były zapytania mieszkańców Gminy w tej sprawie. Większość przybyłych to osoby, przez których grunty wytyczono przebieg nowej drogi, lub będą z nią bezpośrednio graniczyć.

Spotkanie otworzył Wójt Gminy, który po przywitaniu zebranych, pokrótce przedstawił przesłanki leżące u podstaw jego zorganizowania. Po nim głos zabrał Zastępca Dyrektora Oddziału GDDKiA Roman Grzelka. Poinformował on, że po dosyć długich staraniach, udało się uzyskać decyzje środowiskową dla proponowanego przebiegu trasy, co otwiera drogę do rozpoczęcia prac na dokumentacją techniczną. Niestety to był koniec dobrych wiadomości. Okazało się, że droga skróciła się i zakończy się zaraz za Brataniem zamiast w okolicach Ostródy, oraz że nie będzie to droga dwujezdniowa, lecz poszerzona jedno jezdniowa o przekroju 2+1 czyli po jednym pasie w każdym kierunku oraz trzeci do wyprzedzania. Cztery węzły drogowe będą miały postać zwykłych rond, a nie skrzyżowań bezkolizyjnych. Niestety nie potwierdzono na spotkaniu, że będą środki na realizacje tej inwestycji.

W dalszej części spotkania projektanci przedstawili wizualizację przebiegu drogi zarówno w postaci planów jak i zdjęć z powietrza, a następnie udzielali, wyjaśnień najbardziej zainteresowanym mieszkańcom, a ci opisywali jakie problemy stworzy im droga o takim przebiegu i przedstawiali swoje propozycje rozwiązań. Ustalono, że wszystkie takie propozycje zostaną przedłożone projektantom za pośrednictwem Urzędu Gminy. Wszelkie uwagi proszę przekazywać do kierownika Referatu Inwestycji i Rozwoju Stanisława Bieleckiego w terminie do 24 maja br. (Kontakt telefoniczny 56 472 63 34). Zaznaczyć trzeba, że przebieg trasy jest ustalony i nie może być zmieniony, a poprawki mogą obejmować jedynie niewielkie przesunięcia.

Aktualne informacje na temat budowy obwodnicy oraz dokumentacja na stronie internetowej:

obwodnica.n.m.lubawskiegodk15.pl .