Gmina

Ciekawostki

Kapliczka Trzy Dęby

Rozmiar czcionki:

Trzy dębyPrzejeżdżając leśnym traktem z Bratiana w kierunku leśniczówki Tylice mijamy trzy, liczące około 250 lat dęby. Jak mówią mieszkańcy tych stron, owiane są one legendą o zakopanych pod nimi skarbach i ukrytych mogiłach. Na jednym z drzew zawieszona jest kapliczka z wizerunkiem Matki Boskiej. W 1935 roku umieścił ją tam Leon Stasiak - uczestnik powstania wielkopolskiego i wielki patriota zawiadujący na przełomie lat 20-tych i 30-tych tylickimi lasami. Kapliczka została poświęcona przez miejscowego księdza, a był to akt dziękczynienia za powrót naszych ziem do Macierzy. Na czas drugiej wojny światowej Leon Stasiak opuścił swoją leśniczówkę. Po powrocie do leśnictwa ułożył patriotyczną modlitwę. Napisał ją bocianim piórem i umieścił w kapliczce. W latach 70-tych rękopis został skradziony. Leon Stasiak już nie żyje. Pozostała legenda i kapliczka, która jest do dnia dzisiejszego celem spacerów i miejscem modlitwy.

Skarlińska legenda

Rozmiar czcionki:

Z półwyspem "Kuchnia" i z Jeziorem Skarlińskim wiąże się ludowa legenda tkwiąca głęboko na jego dnie. W niewielkiej odległości od półwyspu zwanego do dnia dzisiejszego "Kuchnią" był niegdyś piękny, wyniosły zamek. Zamieszkiwał w nim bogaty hrabia wraz z żoną i dorodną córką, o rękę której ubiegało się wielu młodych kandydatów. Gdy nadszedł dzień ślubu, goście weselni udali się do klasztoru w Łąkach Bratiańskich, ponieważ kościoła w Skarlinie nie było. Dzień ślubu wyznaczono na Trzech Króli. Kiedy orszak ślubny przeprawiał się przez jezioro, słaby lód załamał się w otmętach wód. Wraz ze śmiercią właścicieli, zamek skarliński popadł w ruinę i został zapomniany lecz legenda żyje.

Osada nawodna w Skarlinie

Rozmiar czcionki:

Na cyplu Jeziora Skarlin - naprzeciw wsi Wawrowice - istniała niegdyś osada nawodna.
W lecie 1875 roku dr Max Toeppen - niemiecki historyk i badacz odkrył na Jeziorze Skarlińskim resztki palowej osady nawodnej. Stwierdził on 20 nieociosanych pali z drzewa dębowego, które ustawione były w trzech rzędach. Osada znajduje się w pobliżu półwyspu zwanego od dawna "Kuchnią" i była raczej obiektem niewielkim. Palowe osady wczesnośredniowiecza były przeważnie budowane na "fundamentach" z bali sosnowych. Osada skarlińska jest swego rodzaju ewenementem, ponieważ jako budulca użyto tutaj kłód dębowych. Obecność pali dębowych w osadzie tłumaczy się bliskością borów dębowych wówczas rosnących w tych okolicach. Można sądzić, że z powodu użytego materiału ten rzadki zabytek prehistoryczny przetrwa jeszcze długie wieki. W roku 1927, w skarlińskiej osadzie, stwierdzono jednak już tylko 7 pali. Dziś pale osady są wszystkie pod wodą, podobno przy niskim stanie wód jeziora można oglądać je gołym okiem. O istnieniu podwodnych pali najlepiej wiedzą jednak wędkarze, którzy łowiąc w tym miejscu okonie tracą "blachę" lub haczyk, zaczepiając o coś bardzo opornego.

Most w Radomnie

Rozmiar czcionki:

Stary mostWieś Radomno położona jest na południowym brzegu jeziora o tej samej nazwie, w północno - wschodniej części gminy Nowe Miasto Lubawskie. We wsi znajduje się drewniany most, najdłuższy w regionie, łączący dawne województwa toruńskie i olsztyńskie. Zbudowany jest na jeziorze Radomno.
Liczy 150 metrów długości i łączy brzegi wsi z półwyspem Nowy Ostów. Z mostu roztacza się widok na jezioro, leżącą na nim 4-hektarową wyspę (grodzisko wczesnośredniowieczne) oraz iławskie lasy o mieszanym drzewostanie.

W 2010 roku staraniem wspólnymi siłami nadleśnictwa Iława oraz żołnierzy JW. nr 3136 z Chełma w miejscu starego mostu, którego mocno nadszarpnął ząb czasu i chodzenie po nim było wielce ryzykowne, wybudowano nowy i oddano go do użytku1 czerwca tegoż roku.

Czytaj więcej...

Tylicki archanioł

Rozmiar czcionki:

Tylicki archaniołPierwotnie pomnik świętego Michała Archanioła w Tylicach stał na usypanym kopcu nieopodal kościoła (barokowy, pw. św. Michała Archanioła). Po nastaniu okupacji Niemcy nakazali jego zlikwidowanie. Zaraz po zakończeniu wojny z inicjatywy proboszcza tylickiej parafii - księdza Kurowskiego, powstała nowa, rzeźbiona i pokryta kolorową polichromią, figura świętego Michała. Usytuowana dziś w sąsiedztwie domu parafialnego zwraca uwagę swoją oryginalnością i niespotykaną formą.

Więcej artykułów…

  1. Grodziska wczesnośredniowieczne