Spotkanie z przedstawicielami organizacji pozarządowowych

Dnia 7 października 2014 r. odbyło się spotkanie informacyjno–konsultacyjne z udziałem przedstawicieli organizacji pozarządowych działających na terenie Gminy Nowe Miasto Lubawskie.

Praktyka październikowych spotkań to stały punkt Programu współpracy Gminy Nowe Miasto Lubawskie z organizacjami pozarządowymi i innymi uprawnionymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego. W tym roku zaproszenie Wójta przyjęło prawie 20 osób – przedstawicieli 9 organizacji pozarządowych.

Spotkanie było okazją do wymiany informacji o kierunkach i zakresie prowadzonej działalności.

Po krótkim powitaniu i wstępie wygłoszonym przez Wójta Gminy oraz przedstawieniu przez Pełnomocnika Wójta ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi krótkiej prezentacji podsumowującej działania Gminy w 2014 r. w zakresie współpracy finansowej z NGO, głos oddano przedstawicielom organizacji pozarządowych, którzy kolejno prezentowali swoje dokonania oraz informowali o problemach i przeszkodach w realizowanych działaniach.

W dalszej części spotkania uczestnicy podjęli dyskusję wokół propozycji zadań zgłoszonych do realizacji w 2015 r. Organizacje były zainteresowane projektem budżetu na rok przyszły. Skierowano nawet pytanie do Wójta o zasady, jakie obowiązują przy ustalaniu kwot dotacji na realizację zadań wpisanych do Programu współpracy. Nie zgłoszono natomiast innych uwag, wniosków i opinii do projektu przyszłorocznego Programu.

Wszystkie organizacje zostały zaproszone do konsultacji projektu Programu współpracy, które zostaną niebawem ogłoszone. Pełnomocnik Wójta ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi zachęcał również przedstawicieli nowo powstałych organizacji do zgłaszania kandydatów na członków komisji konkursowych, zajmujących się opiniowaniem ofert składanych w otwartych konkursach ofert. Przypomniał również o zmianach w prawie dotyczących m.in. organizacji pozarządowych – nowej ustawie o zbiórkach publicznych (temat poruszony dnia 3 lipca 2014r. http://gminanml.pl/49-aktualnosci/966-18-lipca-wejdzie-w-zycie-nowa-ustawa-o-zbiorkach-publicznych.html) oraz zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym.