Informacja o uprawnieniach wyborców niepełnosprawnych

I N F O R M A C J A

Wójt Gminy Nowe Miasto Lubawskie

zawiadamia:

GŁOSOWANIE  KORESPONDENCYJNE

Głosować korespondencyjnie mogą wyborcy posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, w tym także wyborcy posiadający orzeczenie organu rentowego o:

• całkowitej niezdolności do pracy,
  • niezdolności do samodzielnej egzystencji,
  • o zaliczeniu do I gruру inwalidów;
  • o zaliczeniu do II grupy inwalidów;

a także osoby о stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, którym przysługuje zasiłek pielęgnacyjny.

Nie mają prawa do głosowania korespondencyjnego wyborcy przebywający w:

• zakładach opieki zdrowotnej,
  • domach pomocy społecznej,
  • zakładach karnych i aresztach śledczych oraz ich oddziałach zewnętrznych,

a także wyborcy głosujący przez pełnomocnika.

Zamiar głosowania korespondencyjnego powinien być zgłoszony przez wyborcę niepełnosprawnego w Urzędzie Gminy Nowe Miasto Lubawskie z/s w Mszanowie do 27 października 2014 r.

Zgłoszenie może być dokonane ustnie, pisemnie, telegraficznie, telefaksem lub w formie elektronicznej.

Zgłoszenie musi zawierać:

• nazwisko i imię (imiona),
  • imię ojca,
  • datę urodzenia,
  • numer ewidencyjny PESEL wyborcy niepełnosprawnego, a w przypadku obywatela UE niebędącego obywatelem polskim numer paszportu lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość,
  • oświadczenie o wpisaniu wyborcy do rejestru wyborców w danej gminie,
  • oznaczenie wyborów,
  • kopię orzeczenia o niepełnosprawności,
  • żądanie załączenia nakładek w alfabecie Braille’a, o ile wyborca ich sobie zażyczy,
  • adres na który ma być wysłany pakiet wyborczy. Wyborca, nie później niż 7. dnia przed dniem wyborów, otrzyma z Urzędu Gminy Nowe Miasto Lubawskie z/s w Mszanowie pakiet wyborczy do rąk własnych, za pokwitowaniem odbioru.

GŁOSOWANIE PRZEZ PEŁNOMOCNIKA

Prawo do głosowania przez pełnomocnika mają: wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 75 lat, wyborcy niepełnosprawni posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, w tym także wyborcy posiadający orzeczenie organu rentowego o:

• całkowitej niezdolności do pracy,
  • niezdolności do samodzielnej egzystencji,
  • o zaliczeniu do I gruру inwalidów;
  • o zaliczeniu do II grupy inwalidów;

Pełnomocnikiem może być tylko osoba wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie, co udzielający pełnomocnictwa do głosowania.

Pełnomocnikiem nie może być:

• osoba wchodząca w skład komisji obwodowej właściwej dla obwodu głosowania osoby udzielającej pełnomocnictwa do głosowania;
  • mężowie zaufania;
  • osoby kandydujące w wyborach.Wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa należy złożyć  do 7 listopada 2014 r. Do wniosku należy dołączyć:
  • pisemną zgodę osoby mającej być pełnomocnikiem na przyjęcie pełnomocnictwa;
  • kopię aktualnego orzeczenia właściwego organu orzekającego o ustaleniu stopnia niepełnosprawności, jeżeli wyborca udzielający pełnomocnictwa w dniu głosowania nie będzie miał ukończonych 75 lat.

GŁOSOWANIE W WYBRANYM PRZEZ SIEBIE LOKALU OBWODOWEJ KOMISJI WYBORCZEJ, W TYM W LOKALU DOSTOSOWANYM DO POTRZEB WYBORCÓW NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Wyborca może głosować osobiście w lokalu wyborczym w obwodzie głosowania właściwym dla jego miejsca zamieszkania. Może także głosować w wybranym przez siebie lokalu wyborczym, w tym także w lokalu dostosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych na obszarze gminy.

W tym celu powinien on złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców w wybranym przez siebie obwodzie głosowania na obszarze gminy właściwej ze względu na miejsce jego stałego zamieszkania.

Wniosek składa się w Urzędzie Gminy Nowe Miasto Lubawskie z/s w Mszanowie najpóźniej w dniu 12 listopada 2014 r.

Informacja o lokalach obwodowych komisji wyborczych dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych dostępna jest w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Elblągu oraz w obwieszczeniu Prezydenta Miasta o numerach i granicach obwodów głosowania.

GŁOSOWANIE W LOKALU WYBORCZYM PRZY UŻYCIU NAKŁADKI NA KARTĘ DO GŁOSOWANIA SPORZĄDZONEJ W ALFABECIE  BRAILLE'A

Wyborca niepełnosprawny może także głosować przy użyciu nakładki na kartę do głosowania sporządzonej w alfabecie Braille'a, w lokalu wyborczym.  W dniu wyborów obwodowa komisja wyborcza wraz z kartą do głosowania wyda wyborcy niepełnosprawnemu, na jego prośbę, nakładkę na tę kartę. Po oddaniu głosu wyborca obowiązany jest zwrócić komisji obwodowej nakładki na karty.