Prace monitoringowe w zakresie ONW

W związku z trwającymi pracami nad wyznaczeniem obszarów z ograniczeniami naturalnymi (ONW) w Polsce, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zobowiązało Okręgowe Stacje Chemiczno-Rolnicze do wykonania badań odczynu gleb, które posłużą jako jedno z kryteriów do ustalenia powierzchni kraju objętych specjalną formą płatności w latach 2014-2020.

Z danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wynika, że tylko w roku 2013 z dopłat ONW skorzystało w Polsce ponad 750 tys. rolników na łączna kwotę blisko 1,37 mld zł.

Mając nadzieję na utrzymanie tak znaczącego poziomu wsparcia dla rolnictwa w warunkach gospodarowania na obszarach z ograniczeniami naturalnymi informuję, że na terenie gminy w miesiącach III-V 2015 będą prowadzone prace monitoringowe, w celu dostarczenia (całkowicie) anonimowych danych do Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, który na zlecenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi wyznaczy ONW. Badania są bezpłatne, a ich wyniki mogą przynieść znaczące korzyści rolnikom w perspektywie lat 2014-2020.

Okręgowa Stacja Chemiczno-Rolnicza w Bydgoszczy