Jak postępować, aby złagodzić skutki klęsk żywiołowych?

kleska

Rolnicy muszą szybko zgłaszać do ARiMR zniszczenia powstałe na skutek np. gradobicia. Będą pieniądze dla poszkodowanych.

Początek lipca br. przyniósł ulewy i gradobicia w wyniku, których wielu rolników poniosło duże straty. Zniszczone zostały budynki i uprawy, a często ucierpiał też sprzęt rolniczy czy inne inwestycje dofinansowywane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. ARiMR informuje co powinni zrobić rolnicy, by w związku z występującymi kataklizmami nie mieli kłopotów z wywiązaniem się ze zobowiązań wobec Agencji i o przygotowywanej dla nich pomocy finansowej.

Jak uniknąć sankcji, gdy skutki kataklizmu uniemożliwiają wywiązanie się ze zobowiązań wobec ARiMR

Zobowiązania wynikające z dopłat obszarowych, rolno-środowiskowych, ONW i zasad wzajemnej zgodności.
W wyniku zniszczenia środków produkcji oraz upraw niektórzy rolnicy nie będą mogli wywiązać się ze zobowiązań wobec ARiMR, a to może skutkować nałożeniem na nich różnego rodzaju sankcji np. obniżenia należnych im dopłat.

Rolnicy mają 10 dni roboczych na powiadomienie kierownika „swojego" biura powiatowego ARiMR o poniesionych szkodach, które uniemożliwiają im wywiązanie się z zobowiązań wobec Agencji, wynikających z otrzymywania dopłat bezpośrednich, a także wsparcia obszarowego wypłacanego w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013 czyli Programu rolno-środowiskowego oraz pomocy na zalesianie gruntów rolnych i innych niż rolne, jak również dofinansowania prowadzenia działalności rolniczej na terenach górskich i innych trudnych do gospodarowania (ONW). Ponadto (także w terminie 10 dni) rolnik powinien zgłosić również, że nie może wypełnić obowiązków wynikających z określonych norm i wymogów wzajemnej zgodności (Cross Complinace).

Czas (10 dni roboczych) który rolnik ma na powiadomienie ARiMR o zaistniałej w jego gospodarstwie sytuacji, liczony jest od dnia, w którym poszkodowany może dokonać takiego zgłoszenia. Powiadamiając kierownika biura powiatowego AriMR o skutkach wystąpienia tzw. siły wyższej, rolnik powinien przedstawić dowody potwierdzające wystąpienie strat - np. protokół oszacowania szkód. Jeżeli w ciągu dziesięciu dni rolnik nie powiadomi kierownika biur powiatowego ARiMR o tych zdarzeniach, wtedy musi się liczyć z tym, że nałożone zostaną na niego sankcje za nie wywiązanie się ze zobowiązań wobec ARiMR.

Zobowiązania wynikające ze skorzystania ze wsparcia z SPO 2004- 2006 i PROW 2007-2013.

Ze zgłaszaniem do ARiMR poniesionych strat nie mogą też zwlekać rolnicy, którzy skorzystali ze wsparcia z Sektorowego Programu Operacyjnego "Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich, 2004-2006" lub Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, a teraz (z powodu kataklizmów które ich dotknęły) nie mogą wykonać co najmniej jednego ze zobowiązań wymienionych w umowie zawartej z Agencją. Mogą oni uniknąć "kłopotów" jeśli w odpowiednim terminie zgłoszą, w Oddziale Regionalnym ARiMR, wystąpienie zniszczeń, bo Agencja może, całkowicie lub częściowo, zwolnić ich z wykonania zobowiązań lub też, może zmienić termin ich wykonania. Zgłaszający się w OR ARiMR rolnicy muszą złożyć pisemny wniosek zawierający opis sprawy wraz z uzasadnieniem prośby o zwolnienie ich z wykonania zobowiązania lub kilku zobowiązań oraz innymi niezbędnymi dokumentami, oczywiście pod warunkiem, że są już w ich posiadaniu. Takim niezbędnym dokumentem jest np. protokół z oszacowania powstałych szkód, sporządzony przez komisję powołaną w tym celu przez wojewodę.

W sprawach dotyczących zwolnienia z wykonania zobowiązań wynikających z otrzymania wsparcia w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego "Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich, 2004-2006" lub Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 terminy w których należy złożyć dokumenty w OR ARiMR są następujące:

• Dla Beneficjentów SPO „Restrukturyzacja" - 30 dni roboczych od dnia zaistnienia okoliczności o charakterze siły wyższej lub od dnia, w którym powstała możliwość złożenia takiego wniosku;
  • Dla Beneficjentów PROW 2007-2013 - 10 dni roboczych od dnia zaistnienia okoliczności o charakterze siły wyższej lub od dnia, w którym powstała możliwość złożenia takiego wniosku.

W przypadku Beneficjentów działania „Ułatwianie startu młodym rolnikom" objętego PROW na lata 2007-2013, powinni oni wystąpić do dyrektora oddziału regionalnego ARiMR z wnioskiem o zmianę założeń biznesplanu, kiedy zaistnienie siły wyższej nie dotyczyło roku docelowego, ale spowoduje zmiany w strukturze produkcji (np. rezygnację z uprawy rośliny danego gatunku i zastąpienie innym gatunkiem roślin) o więcej niż 30%. W przypadku, kiedy zniszczone zostały plantacje roślin wieloletnich (np. drzewa lub krzewy owocowe) i w związku z tym zagrożone jest uzyskanie żywotności ekonomicznej gospodarstwa w roku docelowym (minimum 4 ESU, ale nie mniej niż w roku bazowym), termin zgłoszenia wystąpienia siły wyższej jest taki sam, jak dla Beneficjentów pozostałych działań PROW 2007-2013.

Więcej informacji na ten temat tutaj

Źródło: Strona internetowa ARiMR