Gmina

Aktualności

Zasady postępowania w przypadku wystąpienia szkód w rolnictwie

Rozmiar czcionki:

klosyW celu zapewnienia właściwego postępowania w przypadku wystąpienia szkód w uprawach rolnych, zwierzętach gospodarskich i środkach trwałych wykorzystywanych do produkcji rolnej (nie dotyczy budynków mieszkalnych), spowodowanych niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi, opracowane zostały procedury regulujące sposób działania w sytuacjach wystąpienia zjawisk o charakterze klęskowym w rolnictwie.

Zgłoszenia rolników do właściwego terytorialnie Urzędu Gminy, powinny być złożone w formie pisemnej, na załączonym formularzu, w terminie do 10 dni od dnia wystąpienia niekorzystnego zjawiska atmosferycznego. W przypadku posiadania przez producenta rolnego gruntów w kilku gminach, zgłasza on szkody tylko w jednej gminie, tj. w tej w której znajduje się siedziba gospodarstwa. We wniosku wyszczególnia się wszystkie uprawy, w tym trwałe użytki zielone położone we wszystkich gminach, nawet te w których poziom szkód wynosi 0%. Powierzchnia upraw we wniosku powinna być zgodna z pow. upraw w gospodarstwie, podaną we wniosku o dopłaty bezpośrednie, skierowanym do Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (różnić się może tylko w przypadku wystąpienia zmian w powierzchni upraw, zaistniałych już po złożeniu wniosku o dopłaty bezpośrednie). W przypadku posiadania przez rolnika gruntów w kilku gminach, oszacowania szkód w skali całego gospodarstwa rolnego danego rolnika dokonuje jedna komisja powiatowa powołana przez wojewodę, właściwa terytorialnie ze względu na siedzibę gospodarstwa.
Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku Gminy przez Wojewodę i przekazaniu informacji gminie o uruchomieniu prac komisji, gmina przekazuje do właściwego Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego, jednostkowe wnioski rolników (zachowując ich kopie) wraz ze zbiorczymi wykazami poszkodowanych rolników sporządzonymi poszczególnymi sołectwami i sukcesywnie przekazuje wnioski do PZDR w miarę ich napływu do urzędu Gminy.
Poszkodowani producenci rolni, w gospodarstwach których poziom szkód był wyższy niż 30% średniej rocznej produkcji rolnej lub poziom strat w odniesieniu do pojedynczego środka trwałego przekroczył kwotę 1050 zł, przedkładają wnioski o przygotowanie opinii Wojewody o zakresie i wysokości szkód do właściwych terenowo Powiatowych Zespołów Doradztwa Rolniczego.
W sprawach, dotyczących szacowania strat w rolnictwie spowodowanych przez suszę, grad, deszcz nawalny, ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, powódź, huragan, piorun, obsunięcie się ziemi lub lawinę, proszę kontaktować się z Oddziałem Rolnictwa i Środowiska tut. Urzędu Wojewódzkiego - Barbarą Mitros, tel. 89 523 23 92 lub Januszem Moszczyńskim, tel. 89 523 25 71, a w Urzędzie Gminy z Aliną Ławicką tel. 56 472 63 03

 

Do pobrania
1. Zasady postępowania po wystąpieniu szkód w gospodarstwie,
2. Wzór wniosku rolnika o oszacowanie szkód,
3. Wzór wniosku o wydanie opinii Wojewody,
4. Wzór protokołu szacowania strat
5. Informacja dot. szacowania szkód w t.u.z.

Share